پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ

در این مقاله به موضوع اینکه ( پراپ تریدینگ چیست ؟ ) و معرفی بهترین پراپ تریدینگ و همچنین، سیستم جایگزین پراپ ، ( پراپ تریدینگ رایگان ) پرداخته ایم.
اگر یک شغل باشد که هم ریاضی‌دوستان و اقتصاددانان را به خود جذب کند، هم نوجوانی را که شب‌ها را به فورت‌ نایت زدن می‌گذراند، آن شغل پراپ تریدینگ است!

پراپ تریدینگ می‌توان سودی بسیار بالاتر از سرمایه‌گذاری‌های بانکی یا سهام‌ خصوصی عایدتان کند. بخصوص که سرعت به جریان افتادن سود در این نوع معامله بسیار بالاتر است. در دنیای اقتصاد اگر یک قانون بلا استثنا وجود داشته باشد، این قانون است:« ممکن است تو میلیون‌ها دلار برای شرکت خود سود زایی داشته باشی،‌ اما تنها درصد کوچکی از آن به جیب خودت خواهد رفت ! اگر هم پولی از دست دهی، به سادگی اخراج خواهی شد! »

بیایید بیشتر با پراپ تریدینگ آشنا شویم و آن را از قاب هشتصد بررسی کنیم. آن وقت با مزایا و اصول این شیوه‌ی معاملاتی بیشتر آشنا خواهید شد. در کنارمان بمانید.

پراپ تریدینگ چیست ؟

پراپ تریدینگ یا Prop Trading، شکل اختصاری واژه‌ی Proprietary Trading است. به صورت ساده، در مدل پراپ تردینگ ، یک شرکت سرمایه گذار ، با شناسایی تریدرهای با استعدادی که سرمایه کافی برای معامله گری ندارند، سرمایه ای را جهت انجام معاملات در اختیار آنان قرار می دهد و به نحوی، هم فرصت را برای آن تریدر به وجد می آورد که بتواند از استعداد خود استفاده کند و هم خودش هم با گرفتن درصدی از سود، سرمایه اش را رشد می دهد.

البته این سیستم پراپ تریدینگ مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

چرا اکثر پراپ تریدینگ ها را نوعی کلاه برداری می دانیم؟

اگر به ظاهر تعاریف پراپ تریدینگ نگاه نیم، به نظر همه چیز به نفع تریدر است. اما یک نهاد پراپ ترییدینگ ممکن است فقط قصد فریب کاری داشته باشد. اول اینکه اکثر تبلیغات پراپ تریدینگ، به شما خواهند گفت که در آینده، هرچقدر سرمایه را رشد دهید، حدود 80 الی 85 درصد از سود را به شما می دهند و درصد کمی را خودشان برداشت می کنند.
اول اینکه بهترین درآمد شرکت ارائه دهنده ی پراپ تریدینگ این است که تریدرها با وسوسه دریافت سرمایه خوب و بالا، حاضر شوند هزینه تست شرکت را بپردازند که بخواهد، در دوره تست شرکت کنند. بنابراین شرکت پراپ تریدینگ، برای تریدرها آرزوی موفقیت ندارد! زیرا هر بار که شکست بخورند، آن ها سود خوبی دریافت می کنند. در برخی از موارد مشاهده شده که با دستکاری قیمت ها، سعی می کنند تریدرها را به نحوی در این آزمون تریدری به شکست برسانند.

پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ
پراپ تریدینگ چیست

سرمایه ی به ظاهر زیاد، اما اندک!

مورد بعدی هم این است که فرضا اگر در نهایت، شرکت پراپ تریدینگ مثلا سرمایه ای 10000 دلاری را در اختیار تریدر قرار دهد، برای وی قانونی می گذارد که مثلا نباید بیشتر از 500 دلار، این حساب وارد منفی شود و در این صورت، 9500 دلار باقی مانده را شرکت قفل می کند و دیگر اجازه ترید نخواهد داد. این بدین معنیست که اگر تریدر سود بگیرد که چقدر عالی، شرکت هم درصدی سود بر می دارد و اگر زیان کند، شرکت فقط 500 دلار زیان کرده و دقیقا شبیه به این است که این شرکت، فقط 500 دلار به برای ترید به تریدر سپرده است نه ده هزار دلار!!!

و این را هم در نظر بگیرد که قطعا، تعداد افرادی که هزینه تست پراپ را پرداختهاند و شکست خورده اند، خیلی بیشتر از این 500 دلار ریسک سرمایه ای است که روی آن ریسک کرده اند!

جذب سرمایه ، جایگزینی برای فریب های پراپ تریدینگ

برای جلوگیری از کلاه برداری های پراپ تریدینگ، در سایت هشتصد، می توانید با گذراندن دوره تست رایگان، استعداد خود را نشان داده و ما سرمایه ی سرمایه گذران واقعی را برای مدیریت حساب در سیستم های پم یا کپی تریدینگ، به شما خواهیم سپرد. برای دریافت توضیحات بیشتر، روی دکمه زیر کلیک کنید:

پراپ تریدینگ رایگان فارکس

جذب سرمایه ای که در بالا معرفی شد، درواقع پراپ تریدینگ رایگان و شفافی است که می توانید از آن استفاده کنید. البته که در واقع این مورد را باید نوعی مدیریت سرمایه با کپی ترید نامید، اما به وضوح جایگزینی قابل اعتمادتر برای پراپ تریدنگ است.

معرفی بهترین پراپ تریدینگ برا ایرانی ها

در حال حاضر، تنها پراپ تریدینگ قابل اعتماد برای ایرانی ها را باید، سیستم پراپ تریدینگ بروکر یونی کورن و سیستم پراپ تریدینگ تریدرز کامبت بدانیم. از آنجایی که یونی کورن خودش بروکر است راه درآمدش به تنهایی پراپ نیست، می توان با اعتماد کامل از اینکه در آزمون تریدرها تقلب نمی کند، به آن اعتماد کرد.
تریدر ز کامبت هم که به خاطر پشتیبانی شخص استاد رضا گلشاهیان ، قطعا از اعتبار بسیار بالای برخوردار است.
در لینک های زیر، می توانید بررسی بروکر یونی کورن را بخوانید و همچنین، می توانید در آزمون این پراپ تریدینگ شرکن کنید.

همچنین با کلیک بر روی دکمه زیر نیز می توانید وارد سایت پراپ تریدینگ گلشاهیان که به نام تریدرزکامبت مشهور است شوید.

پراپ تریدینگ در ادبیات فارسی

این واژه در ادبیات فارسی به عنوان معاملات انحصاری یا معاملات وابسته به مالک شناخته می‌شود. در این مدل معاملاتی، یک موسسه‌ی مالی یا بانک بازرگانی به جای آن‌ که به کمیسیونی که بابت سرمایه‌گذاری از سوی مشتری کسب می‌کند، بسنده نماید؛ جهت کسب سودِ مستقیم، سرمایه‌ی خود را به جریان می‌اندازد. در این مدل معاملاتی موسسه‌ی مالی دیگر علاقه‌ای به این‌که واسطه‌ی مشتری خود در پروژه‌های سرمایه‌گذاری باشد، ندارد. به جای آن، بانک یا موسسه مالی سعی می‌کند بابت فعالیت‌های خود در بازار پول در بیاورد.

پراپ تریدینگ یا معاملات انحصاری ممکن است شامل معامله‌ی اوراق بهادار، اوراق قرضه، انواع ارزهای مختلف، و سایر کالاهای اقتصادی باشد.

پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ

چرا بانک‌ها و موسسات مالی وارد پراپ تریدینگ می‌شوند؟‌

بانک‌ها و موسسات مالی بابت ورود به بازار پراپ تریدینگ اهداف متعددی دارند. اما معمولا این بنیادهای مالی باور دارند که سرمایه‌گذاری روی این مدل معاملاتی می‌تواند سودی به مراتب بیشتر از سرمایه‌گذاری در سهام شاخص، نرخ بازده اوراق قرضه، یا سایر مدل‌های سرمایه‌گذاری عایدشان کند.

معمولا تریدرهایی که وارد چنین پروژه‌هایی می‌شوند،‌ استراتژی‌های خاصی دارند که پیرامون آربیتراژ شاخص، آربیتراژ آماری،‌ آربیتراژ ادغام‌گر،‌ تجزیه و تحلیل بنیادی، آربیتراژ نوسان بازار، تجزیه و تحلیل تکنیکی و تجارت کلان می‌گردد.

جالب است بدانید که منتقدان اقتصاددان بر این باورند که بسیاری از بنیادهای کلان مالی، از قصد جزئیاتی نامعلوم و مبهم را در رابطه با معاملات انحصاری و غیرانحصاری خود منتشر می‌کنند. در حقیقت آن‌ها نمی‌خواهند ردی از عملکردهای تجاری شرکتشان و سودهای کلان به دست آمده‌ بر جای بگذارند.

Prop Trading چطور کار می‌کند؟‌

معاملات انحصاری که ما از آن با نامِ پراپ تریدینگ یاد می‌کنیم،‌ زمانی اتفاق می‌افتد که نهادهای مالی، موسسات بروکر،‌ بانک‌های سرمایه‌گذار یا بازرگانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری تامینی یا سایر منابع نقدینگی بخواهند از قدرت و ترازنامه‌ی خود برای تراکنش‌های مالی استفاده کنند. این تریدرها غالبا بسیار محتاطانه و با زیرکی عمل می‌کنند و چندین ابزار سرمایه‌گذاری مختلف یا انواع گوناگونی از ابزار مشتقه را در مسیر خود به کار می‌بندند.

در بیان ساده‌تر، تریدرها در پراپ تریدینگ از پول خود سازمان یا موسسه‌ی مالی برای سودزایی استفاده می‌کنند. البته ممکن است این معاملات سویه‌ی خاصی داشته باشند (مثلا سر این‌که قیمت‌ها بالاتر یا پایین‌تر می‌روند شرط‌بندی شود)؛ یا صرفا با هدف بازارسازی ایجاد شده باشند (بازارساز تظاهر به خریدن کالاهای اقتصادی، ارزها، اوراق بهادار و… می‌کند تا با استفاده از تفاوت قیمت خرید و فروش، بتواند سودی به جیب بزند).

به طور کلی رد پراپ تریدینگ را بیشتر می‌توان در موسسات مالی مستقل و کوچک پیدا کرد که تمرکز بالایی روی امر بازارسازی دارند.

پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ

انواع مختلف Prop Trading

پراپ تریدینگ انواع مختلفی دارد. بیایید با هم نگاهی به سه نوع اصلی آن بیندازیم:

 • کَره‌گیری تجاری:
  به طور کلی کره‌گیری در اقتصاد و تجارت به دلال‌های بورس سهامی باز می‌کردد که سرعت بالایی در خرید و فروش دارند. هدف این دلالان افزایش درصد کمیسیون است. شرکت‌هایی که چنین تریدرهایی را استخدام می‌کنند، هیچ حقوق پایه‌ای برایشان تعیین نمی‌کنند. در واقع ممکن است مقداری پول هم از تریدر بگیرند تا آن‌ها را تعلیم دهند. اما در مقابل، وقتی تریدر روی پروژه کار می‌کند، درصد عظیمی از کمیسیون به وی تعلق خواهد گرفت (ممکن است بیش از ۵۰ درصد هم باشد). این روش بیشتر باب مزاج تریدرهایی‌ست که قصد دارند در حداقل زمان ممکن، به بیشترین تجربه برسند و حرفه‌ای شوند.
 • پراپ تریدینگ نیمه‌قانونی:
  این شرکت‌ها به شما آموزش‌های واقعی‌تری نسبت به گروه پیشین می‌دهند. البته در مقابل مقداری کارمزد از حقوق شما کم می‌کنند. چون شما در اصل دارید از دیتا و تریدهای آن‌ها تغذیه می‌کنید. دقت کنید که در دنیای تجارت،‌ این کارمزد ممکن است هزاران دلار و میلیون‌ها ریال باشد. با این‌ حال، شما هم‌چنان هیچ حقوقِ پایه‌ای نخواهید داشت و روی پورسانت سود خود تکیه خواهید کرد.
 • شرکت‌های قانونی پراپ تریدینگ:
  این شرکت‌ها نه تنها پایه حقوق معینی به شما می‌دهند، بلکه مزایای متعددی را نیز شامل حالتان خواهند کرد. شما در آغوش این شرکت‌ها آموزش خواهید دید، رشد خواهید کرد و بیزینس خود را توسعه خواهید داد. معمولا این شرکت‌ها به اقتصاد دانانِ دانشگاه‌رفته تمایل بیشتری نشان می‌دهند و بیشتر دنبال استخدام تریدرهای حرفه‌ای هستند. البته پورسانتِ‌ کارمندان در ازای سود دریافتی کم‌تر خواهد بود (حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد)، اما شغلی ماندگار و مناسب برای شما خواهد بود.
پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ
پراپ تریدینگ چیست

کدام شرکت‌ها برای استخدام تریدرها مناسب‌ترند؟

ما در این مقاله بیشتر روی دسته‌ی سوم، یعنی شرکت‌های کاملا قانونی، تمرکز داریم. این دسته از شرکت‌ها پس از استخدام تریدرها،‌ دستِ آن‌ها را برای ترید باز می‌گذارند، تا تریدر بتواند معاملات انحصاری مختلفی را جوش دهد. مسلما هر چقدر حجم معاملات تریدر بالاتر باشد، حقوق دریافتی وی هم بالاتر خواهد بود.

شرکت‌های کاملا قانونی معمولا برای انتخاب و استخدام تریدرها بسیار حساس و ریزبینانه عمل می‌کنند. این شرکت‌ها اغلب با هدف سرمایه‌گذاری روی تریدرها قدم به جلو برمی‌دارند،‌ ذره‌بینِ نکته‌سنجی را به دست می‌گیرند و به دنبال شکار تریدرهای قدرتمند و حرفه‌ای هستند. شرکت‌های قانونیِ معاملات انحصاری از دو دسته‌ی قبلی به مراتب بهتر هستند. این شرکت‌ها هم زیرساخت‌های تکنولوژی قدرتمندتری را در اختیار تریدرهایشان قرار می‌دهند، هم الگوریتم‌ها و داده‌هایشان بِروزتر و حرفه‌ای‌تر است.

Prop Trading ، بستری مناسب برای ایجاد شغل

موسسات مالی معمولا برای این سه ردیف شغلی، دنبال استخدام تریدرها می‌روند:

 • ترید در محور پراپ تریدینگ: در این ردیف شغلی،‌ از تریدر خواسته می‌شود تا کالا یا دارایی خاصی را بر اساس استراتژی‌ها، مدل‌ها،‌ نرم‌افزارها و تجهیزات مختلف به فروش بگذارد و ریسک معاملات را مدیریت کند. معمولا شرکت‌ها و بنیادهای مالی یک دوره تست ترید را هم برای تریدرها تعیین می‌کنند که از طریق آن، مهارت‌های تریدر در عمل سنجیده شده و محک زده می‌شود.
 • کارشناس تحلیل و آنالیز داده‌های کمی: ممکن است از شما برای به جریان انداختن پراپ تریدینگ، الگوریتم‌های ریاضی و آماری،‌ یا استراتژی‌های متعددی استفاده شود.
 • توسعه‌دهنده: شما پایه‌گذار استراتژی‌های کارشناس تحلیل‌گر خواهید بود و به مدل‌های وی جامه‌ی عمل خواهید پوشاند. توسعه‌دهندگان در چنین درجه‌ی شغلی مانند کلیدی برای موفقیت تریدرها عمل می‌کنند.

دقت کنید که برای استخدام تریدرهای پراپ تریدینگ، ممکن است نیاز به مهارت‌های برنامه‌نویسی هم داشته باشید. به این وسیله می‌توانید با محققان و توسعه‌دهندگان همکاری کنید.

پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ

تفاوت Prop Trading و صندوق سرمایه‌‌گذاری پوشش ریسک

پراپ تریدینگ و صندوق سرمایه‌گذاری پوششِ ریسک تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند. در حقیقت صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک سعی می‌کنند برای افزایش سرمایه و اندوخته، به سرمایه‌گذاران خارجی تکیه کنند. این دقیقا خلاف کاری‌ست که پراپ تریدرها و موسسات مالی معاملات انحصاری انجام می‌دهند.

همین تفاوت کوچک در میان این دو مدل معاملاتی،‌ تفاوت‌های دیگری را هم میان پراپ تریدینگ و صندوق سرمایه‌گذاری پوشش ریسک ایجاد می‌کند:

 • پورسانت پراپ تریدینگ می‌تواند به مراتب بالاتر از صندوق سرمایه‌گذاری پوشش ریسک باشد.
 • حتی برای حداقل سرمایه‌ی پایه نیز مناسب است. این یعنی از ده‌ها میلیون دلار تا صدها میلیون دلار را می‌توان وارد ترید کرد. علاوه بر این،‌ در این مدل معاملاتی احتمالا بازده سالانه‌ی موسسه مالی بسیار بالا باشد (صد درصد، دویست درصد و…)
 • معمولا موسسات مالی پراپ تریدینگ مستقل‌تر هستند و عموما در بازارهای کوچک به فعالیت می‌پردازند. حال آن‌که موسسات مالی عظیم غالبا از چنین کاری جلوگیری می‌کنند.

البته که سبک تجاری بین پراپ تریدینگ و صندوق سرمایه‌گذاری پوشش ریسک هم کمی متفاوت است. در صندوق سرمایه‌گذاری پوششی معمولا روی بالا رفتن یا پایین‌ رفتن قیمت‌ها شرط گذاشته می‌شود. حال آن‌که تمایل معاملات انحصاری بیشتر به بازارسازی‌ست.

پراپ تریدینگ چیست ؟ کلاه برداری به سبک پراپ تریدینگ

مزایای پراپ تریدینگ چیست؟

البته که پراپ تریدینگ مزایای متعددی هم دارد. بیایید نگاهی هم به مزایای این مدل معاملاتی بیندازیم:

 • سود صعودی و افزایشی:‌ موسسه‌ی مالی در مقایسه با بروکر بودن یا کمیسیون کسب کردن، از طریق پراپ تریدینگ سود بالاتری کسب خواهد کرد. در بسیاری از موارد این سود از ۱۰۰ درصد هم فراتر می‌رود.
 • موسسات مالی می‌توانند روی کالاهای اقتصادی،‌ اوراق بهادار و… سرمایه‌گذاری آتی داشته باشند. موسسه می‌تواند برخی کالاهای اقتصادی را با استراتژی‌های مختلف بخرد و در آینده آن را با قیمتی قابل توجه به فروش برساند (یا حتی به مشتریان در ازای مبلغی قرض دهد).
 • پراپ تریدینگ بازارسازی را برای موسسات مالی ممکن ساخته است. به این ترتیب، امکان ایجاد نقدینگی برای موسسه‌ی مالی فراهم خواهد بود.
 • تریدرهای پراپ تریدینگ می‌توانند به تکنولوژی روز دنیا دسترسی پیدا کنند و از نرم‌افزارهای خودکار در جهت به جریان انداختن معاملات بهره بگیرند. پلتفرم‌های الکترونیکی تریدینگ مانند فارکس، یکی از مثال‌های بارز در زمینه‌ی سهولت در اجرای معاملات هستند.

اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی Prop Trading

در صورتی‌که در زمینه‌ی پراپ تریدینگ سوالات بیشتری ذهن شما را به خود مشغول کرده است، می‌توانید با تیم پشتیبانی هشتصد تماس حاصل فرمایید.

‫5 نظر

 • mostafa گفت:

  پراپ تریدینگ پراپی هم خوبه

 • farzan ganji گفت:

  بررسی موارد متعدد از طریق تماس صوتی

 • mohammed گفت:

  سلام چجوری با پشتیبانی تماس بگیریم یا رزومه کاری خودمونو بفرستیم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *