اعتبار بروکرها و انتخاب بروکر مناسب برای معامله‌گران ایرانی

ملاک های انتخاب و اعتبار بروکرها

معامله گران بازارهای مالی، برای اطلاع از وضعیت قیمت‌ها و اجرای دستورات معاملاتی خود، به کارگزاری‌ها احتیاج دارند، زیرا کارگزارها شرکت‌های واسطی، بین معامله گران با بازار هستند که می‌توانند خدمات مورد نیاز معامله‌گران را در زمینه تجارت تأمین کنند. از آنجایی که کارگزارها برای اجرای دستورات معاملاتی از معامله‌گران کارمزد دریافت می‌کنند، برای جذب مشتریان بیشتر، با هم رقابت دارند. معامله گران ایرانی که قصد فعالیت در بازارهای مالی بین‌المللی دارند،برای انتخاب و اعتبار بروکرها مناسب به دقت و توجه بیشتری نیاز دارند، زیرا به خاطر برخی از مسائل خیلی از کارگزاران خارجی به مشتریان ایرانی خدمات نمی‌دهند و البته در این بین خیلی سایت‌های نامعتبر خارجی نیزبه قصد کلاه برداری، خود را به عنوان کارگزاری معتبر معرفی می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

در این مطلب قصد  داریم به شما توصیه‌هایی را در زمینه انتخاب کارگزار عرض نماییم.

اعتبار بروکرها

اولین موردی که باید در زمینه‌ی انتخاب کارگزار به آن توجه نمایید، اعتبار شرکت کارگزاری هست. به صورت کلی دو آیتم مهم وجود دارد که میزان اعتبار کارگزاری را مشخص می‌کند. اول سابقه و تعداد سال‌هایی هست که کارگزاری تأسیس گردیده و توانسته بدون مشکل خاصی به فعالت خود ادامه دهد. هر کارگزاری که سابقه‌ای بالاتر از حداقل شش سال فعالیت در بازارهای تبادل ارز بین‌الملل داشته باشد را می‌توان از لحاظ سابقه مورد تأیید دانست.

دومین موردی که برای تأمین اعتبار کارگزاری مهم است، رگوله بودن کارگزار است. رگولاتور ها شرکت‌هایی وابسته به دولت هر کشور هستند که هم به مانند شرکت‌های حسابرسی مستقل و هم شبیه شرکت‌های بیمه عمل می‌کنند. در واقع رگولاتور فعالیت‌های مالی کارگزار را مورد بررسی قرار می‌دهد و با تأیید کارگزار، مسئولیت مشکلات مالی کارگزار را تا حد زیادی بر عهده می‌گیرند. البته خود رگولاتورها هم از اعتبار و شهرت کافی باید برخوردار باشند. در نتیجه تا این جا متوجه شدیم که فقط به کارگزارهایی می‌توانیم اعتماد کنیم که هم سابقه‌ای بلندمدت و هم رگوله ی مناسبی داشته باشند.

هزینه انجام معاملات

بعد از مشخص شدن میزان اعتبار بروکرها ، موردی که باید بدان توجه داشت میزان اسپرد، کمیسیون و سوآپ انواع حساب‌هایی هست که کارگزار به مشتریان خود ارائه می‌کند. متاسفانه بنا به دلایلی ناجوانمردانه در سایت‌های ایرانی به این مورد نمی‌پردازند یا به شکلی غیر واقعی از آن سخن گفته‌اند. میزان اسپرد بالا می­تواند تا حد بسیار با اهمیتی از سرمایه‌ی معامله گران را ببلعد و قطعاً کارگزاری که اسپرد پایین‌تری را داشته باشد، بدون شک کارگزاری بهتر و مشتری مدارتر است. گاهی اوقات میزان اسپرد بالا و یا حتی کیفیت حساب‌های معاملاتی کارگزار می‌تواند حتی معاملات سود ده معامله گر را به معاملاتی ضرر ده تبدیل کند. پس بعد از اعتبار بروکرها ، میزان اسپرد حساب‌های معاملاتی مهم‌ترین مورد برای انتخاب کارگزار است.

 اعتبار بروکرها
اعتبار بروکرها

آیتم بعدی هم در مورد واریز و برداشت از حساب کارگزاری است. به غیر اینکه نحوه واریز و برداشت باید به شکلی ساده و البته سریع  انجام پذیر باشد، میزان ما به تفاوت نرخ خرید و فروش برای تبادل ارز هم نباید زیاد باشد. گاهی مشاهده شده که معامله گر مجبور شده برای خرید ارز مورد نظرش، حدود هزارتومان هزینه‌ی تبدیل بابت هر یک واحد از ارز را پرداخت کند. برای مثال در برخی از کارگزاری‌ها اگر در یک لحظه قصد داشته باشید یک دلار را بخرید و وارد حساب کارگزاریتان کنید، باید دوازده هزار تومان پرداخت کنید، اما آگه در همان لحظه قصد برداشت و نقد کردن دلارتان داشته باشید، دلار شما را فقط یازده هزار تومان از شما می‌خرند که این میزان تفاوت در نرخ خرید و فروش کارگزار عادی نیست و به نظر می‌آید که بهتر است با چنین کارگزارانی اصلاً کار نکنید.

موارد بعدی که در انتخاب کارگزار باید بدان توجه کنید، پشتیبانی و پاسخ گویی کارگزار به سؤالات و مشکلات مشتریانشان هست که اکثر کارگزاران در این مورد قوی عمل می‌کنند. با توجه به موارد گفته شده، سایت هشت‌صد با تحقیق و تجربه‌ای که در این زمینه دارد، کارگزاری پیشنهادی خود که از همه لحاظ مورد تأیید باشد را به شما معرفی می‌نماید که می‌توانید از طریق لینک زیر، کارگزار پیشنهادی ما را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *