لیست بروکرها و صرافی‌ها

آموزش MQL5 – کپی ترید MQL5

آموزش MQL5

در این مقاله به آموزش MQL5 و نحوه کپی سیگنال ها می پردازیم. در دنیای تجارت آنلاین، سرمایه‌گذاری و معامله در بازارهای مالی به یکی از موارد جذاب برای افراد علاقه‌مند تبدیل شده است. یکی از ابزارهایی که برای کمک به معامله‌گران حرفه‌ای و تازه‌کار در دسترس قرار گرفته است، سیگنال‌های معاملاتی می‌باشد. در این مقاله به بررسی سیگنال‌های سایت MQL5 به عنوان یک راه نوین برای معامله‌گران فارکس و سهام خواهیم پرداخت.

سیگنال‌های معاملاتی چیست؟

سیگنال‌های معاملاتی به پیشنهادهایی گفته می شود که از سوی تریدرهای حرفه ای یا سیستم های خودکار برای خرید و فروش در بازار صادر می شود. تریدرهای حرفه ای بعد از انجام تحلیل های مربوط به بازار، پیشنهادات و سیگنال های خود را تنظیم کرده و به اشتراک می گذارند. این سیگنال‌ها به معامله‌گران دیگر کمک می‌کنند تا از تجربیات و استراتژی‌های تریدرهای حرفه‌ای بهره‌ برده و به‌طور بهینه تری در بازار ترید کنند. در واقع تریدرهای حرفه ای با مطالعه دقیق بازار و پیگیری مستمر اخبار و مجله های اقتصادی دنیا، بهترین تحلیل خود را انجام می دهند و آن را به شکل یک سیگنال ارائه کرده و در اختیار سایرین قرار می دهند.

آموزش MQL5 – MQL5 وارد کننده سیگنال‌های معاملاتی

MQL5 یک سایت و پلتفرم معاملاتی آنلاین است که به تریدرها این امکان را می‌دهد تا به سیگنال‌های معاملاتی دسترسی پیدا کنند. این سیگنال‌ها توسط معامله‌گران حرفه‌ای و با تجربه و با استراتژی‌های موفق تولید می‌شوند. MQL5 با ارائه‌دهندگان سیگنال‌ها هماهنگی دارد و اطمینان می‌یابد که سیگنال‌ها به‌طور مداوم بروزرسانی شده و ارتقاء می‌یابند. همچنین تریدرها می توانند سیگنال هایی که خودشان تولید کرده اند را در این سایت عرضه کرده و به فروش برسانند.

سیگنال MQL5

در سایت MQL5 و در نوار بالایی بخشی به نام Signals وجود دارد. در این بخش شما می توانید مشخصات و نحوه ترید تریدرهای حرفه ای را مشاهده کنید و از روی ترید آنها کپی برداری کنید. در واقع حساب آنها به حساب شما متصل می شود و هر تریدی که می‌زنند در حساب شما کپی می شود البته با رعایت نسبت. یعنی اگر آنها حساب 10 هزار دلاری جفت ارز EUR/USD با حجم 1 لات معامله کنند و شما با حساب 1000 دلاری به آنها وصل شوید برای شما با حجم 0.1 لات ترید آغاز می شود.

ثبت نام MQL5

ثبت نام : ابتدا باید در سایت MQL5 ثبت نام کنیم

آموزش MQL5-سیگنال های MQL5
آموزش MQL5-ثبت نام MQL5
آموزش MQL5-ثبت نام سایت MQL5-ایمیل فعالسازی MQL5
آموزش MQL5-ثبت نام MQL5

مشخصات سیگنال های MQL5

وارد بخش سیگنال‌ها شویم در حالت کلی قسمت سیگنال ها به دو بخش متاتریدر 4 و 5 تقسیم می شوند. در بخش متاتریدر 4 تعداد ارائه دهندگان سیگنال به مراتب بیشتر از بخش متاتریدر 5 است. سپس در کادر کناری می توانید نام بروکر مد نظرتان را وارد نمایید.

آموزش MQL5-انتخاب نوع متاتریدر در MQL5-جستجوی سیگنال MQL5

با جستجو در سیگنال ها می توانیم استیتمنت دلخواه خود را پیدا کنیم. استیتمنت ها بر اساس معیارهای مختلفی رده‌بندی شده اند. به عنوان مثال می توان استیتمنت ها را بر اساس تعداد اتصال تریدرها یا سود بیشتر یا میزان دراودان رتبه بندی کرد.

بعد از انتخاب سیگنال مورد نظر با کلیک بر روی آن می توانید تمام مشخصات آن سیگنال را مشاهده نمایید. اطلاعاتی مثل رشد حساب، بالانس حساب، ایکویتی، تاریخچه حساب و …

می توانید طبق تصویر زیر سیگنال ها را به شکل جدول همراه با مشخصات مشاهده کنید و طبق اطلاعات جدول سیگنال مورد نظرتان را انتخاب نمایید. در این جدول هریک از ستون ها اطلاعاتی را به ما می دهند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

آموزش MQL5-جدول مشخصات سیگنال های MQL5
 1. قیمت price : در این ستون قیمت سیگنال نمایش داده شده است. یعنی شما اگر بخواهید سیگنال را کپی کنید باید این مبلغ را پرداخت نمایید.
 2. میزان رشد Growth : میزان رشد این حساب از ابتدای شروع به کارش تا به امروز
 3. مشترکین subscribers : تعداد تریدرهایی که به حساب متصل هستند.
 4. سرمایه Funds : میزان پولی که توسط تریدرها به این حساب متصل شده است.
 5. بالانس Balance : بالانس حساب تریدری که سیگنال را ارائه داده است.
 6. هفته weeks : تعداد هفته هایی را نشان می دهد که این حساب فعال است. در واقع سن حساب محسوب می شود.
 7. اکسپرت Expert Advisors : این ستون میزان درصد معاملاتی که با ربات انجام می شود را نشان می دهد. مثلا اگر این میزان 83 درصد باشد به این معنی است که 83 درصد از معاملات این حساب الگوریتمیک است و 17 درصد معاملات به شکل دستی انجام می گیرد.
 8. معاملات Trades : تعداد کل تریدهایی است که تا به الان در این حساب انجام شده است.
 9. درصد برنده شدن % Win : این ستون درصد برنده شدن در تریدها را نمایش می دهد. البته توجه داشته باشید که درصد برنده شدن ملاک خوبی برای انتخاب حساب نیست چراکه ممکن است این درصد بالا به این دلیل باشد که صاحب حساب از استاپ لاس استفاده نکرده است.
 10. فعالیت Activity : درصد فعالیت حساب را نشان می دهد. به عبارت دیگر تعداد تریدها در بازه زمانی مشخص درصد فعالیت را مشخص می کند.
 11. نسبت سود به ضرر PF : این ستون نسبت سود به ضرر را نشان می دهد. هرچه عدد برزرگتر باشد بهتر است. اگر عدد زیر 1 باشد به این معنی است که حساب زیانده بوده است. هرچه عدد از 1 بیشتر باشد سودده تر است.
 12. سود مورد انتظار Expected Payoff : این ستون میزان سود مورد انتظار در هر معامله را نشان می دهد. البته باید این درصد را بر اساس میزان بالانس هر حساب اندازه گیری کرد. در واقع این ستون میانگین سود در هر معامله است و طبیعتاً تعداد تریدها نیز در این درصد دخیل است.
 13. دراودان Drawdown : دراودان میزان ضرری است که این حساب تا به اکنون متحمل شده است. مثلا اگر 24 درصد میزان دراودان باشد بدین معنی است که 24 درصد از یک حساب 10هزار دلاری در معرض خطر قرار گرفته است. در این ستون حساب‌هایی که بیشتر از 30 درصد دراودان دارند حسابهای خوبی نیستند.
 14. لوریج Leverage : این ستون نشان دهنده لوریج یا همان ضریب اهرمی است. باید با توجه به لوریج حساب خودتان حساب مورد نظرتان را انتخاب کنید. مثلا اگر لوریج شما 1به 200 است اتصال به حسابی با لوریج 1 به 500 ممکن است خطرناک باشد. در واقع اگر لوریج پایین تر از لوریج حساب شما باشد ایرادی ندارد اما اگر بالاتر باشد ممکن است متحمل ضرر زیادی شوید.

از آنجا که تعداد سیگنال ها بسیار بالاست برای انتخاب سیگنال مورد نظرتان می توانید طبق تصویر زیر از منوی سمت چپ و گزینه فیلتر استفاده نمایید.

آموزش MQL5-فیلتر سیگنال های MQL5

سیگنال های من My Signals

در قسمت سیگنال های من می توانید با کلیک روی دکمه Create signal سیگنال مورد نظر خودتان را تعریف کنید.این قسمت به بخش سیگنالهای خصوصی، عمومی یا سیگنالهای غیرفعال تقسیم می شود. سیگنال های عمومی یا Public سیگنالی است که شما در دسترس عموم قرار داده اید. سیگنال خصوصی یا Private همان سیگنال هایی قرار می گیرند که شما فقط به کسانی می دهید که سیگنال شما را خریداری کرده اند. بخش دیگر هم سیگنالهایی است که غیر فعال کرده اید و اخرین بخش هم همه سیگنال ها می باشد.

مشترکین من My Subscriptions

این قسمت تریدرهایی است که شما آنها را دنبال کرده اید. یعنی هر حسابی که شما به آن متصل شوید یا تریدر را دنبال کنید در این قسمت لیست می شود.

مورد علاقه ها Favorites

این قسمت حسابهایی قرار می گیرند که شما آنها را لایک کرده اید.

قسمت های Add widget و Rules هم به ترتیب ویجت ها و قانون ها هستند.

مشخصات سیگنال ها

شما می توانید با کلیک بر روی سیگنال ها مشخصات کامل سیگنال ها را مانند تصویر زیر مشاهده نمایید:

آموزش MQL5-مشخصات سیگنال های MQL5

در صورت کلیک روی نام ارائه دهنده سیگنال هم می توانید پروفایل شخص مورد نظر و اطلاعاتی مانند میزان تجربه ، سیگنال ها، تولیدات، مشترکین و …. را مشاهده نمایید.

آموزش MQL5-پروفایل ارائه دهنده سیگنال های MQL5

در قسمت پایین نیز چند تب در کنار هم قرار دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

حساب Account

اگر شما شخص ارائه دهنده سیگنال را فالو کرده باشید می توانید معاملات باز این شخص را در این قسمت مشاهده نمایید.

نمودار اول نمودار میزان رشد این حساب را نمایش می دهد:

آموزش MQL5-میزان رشد سیگنال های MQL5

بالانس Balance : نمودار بعدی نمودار بالانس است که یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب سیگنال می باشد:

آموزش MQL5-بالانس سیگنال های MQL5

ایکویتی Equity : نمودار بعدی ایکویتی است که نشانگر نسبت ایکویتی به بالانس است. در این نمودار خط آبی بیانگر میزان بالانس و خط سبز ایکویتی می باشد.

آموزش MQL5-ایکویتی سیگنال های MQL5

تاریخچه حساب Trading history

در این قسمت ریز همه معاملات قبلی این حساب نمایش داده شده است

آموزش MQL5-تاریخچه سیگنال های MQL5

آمار Statistics

در این بخش خلاصه جزییات نحوه ترید این حساب قابل مشاهده است

آموزش MQL5-نحوه ترید سیگنال های MQL5

ریسک ها Risks

این بخش میزان ریسکی است که این حساب انجام داده است:

آموزش MQL5-ریسک سیگنال های MQL5

اسلیپیج Slippage

این قسمت میزان اسلیپیج بروکرها یا پلتفرم های مختلفی که با آن ترید انجام داده است را نشان می دهد هرچه این میزان پایین تر باشد کیفیت آن بهتر است.

آموزش MQL5-اسلیپیج سیگنال های MQL5

نظرات Reviews

در این قسمت نظرات افرادی که به این حساب متصل شده اند را نشان می دهد. نظرات سایر تریدرها بسیار مهم است و سعی کنید حتما آنها را در نظر بگیرید

آموزش MQL5-نظرات سیگنال های MQL5

نحوه اتصال به سیگنال های MQL5

جهت اتصال به سایت MQL5 و استفاده از سیگنال ها به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید (متاتریدر 5):

1 . ابتدا باید طبق تصویر زیر متاتریدر خود را به VPS متصل کنید.

آموزش MQL5-اتصال VPS

2 . در متاتریدر در تب Tools گزینه Options را بزنید سپس وارد تب Community شده و نام کاربری و رمز عبور سایت MQL5 را وارد نمایید تا به سایت MQL5 متصل شوید.

آموزش MQL5-نحوه اتصال به سیگنال های MQL5

3 . در تب Help روی گزینه MQL5 Signals کلیک کنید. در صورتی که در سایت MQL5 از قبل وارد حساب خود شده باشید نیازی به وارد کردن نام کاربری و رمزعبور نیست اما اگر در سایت MQL5 ثبت نام نکرده باشید باید ابتدا ثبت نام کنید و اگر ثبت نام از قبل انجام داده اید باید وارد حساب خود شوید.

آموزش MQL5-اتصال متاتریدر به سیگنال های MQL5

4 . سیگنال خود را از بین سیگنال های ارائه شده انتخاب کنید و طبق توضیحاتی که داده شد می توانید جزییات سیگنال ها را مشاهده و بررسی کرده و در نهایت سیگنال مورد نظرتان را انتخاب کنید.

آموزش MQL5-اتصال سیگنال های MQL5 به متاتریدر

5 . پس از انتخاب سیگنال، روی گزینه سبز رنگ Copy در منوی سمت چپ کلیک کنید. قیمت سیگنال هم روی دکمه سبز رنگ درج شده است. مثل تصویر زیر که قیمت سیگنال 30 دلار ماهانه در نظر گرفته شده است.

آموزش MQL5-جزییات سیگنال های MQL5

6 . سپس روی گزینه Start copying in MetaTrader کلیک کنید.

آموزش MQL5-کپی ترید MQL5

7 . در مرورگر کروم طبق تصویر زیر تیک را بزنید و سپس روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.

آموزش MQL5-اتصال سیگنال MQL5

8 . می توانید سیگنال مورد نظرتان را 1 ماهه، 3 ماهه و یا 6 ماهه خریداری کنید. همچنین چند روش پرداخت آورده شده است که می توانید هرکدام را که میخواهید انتخاب کنید.

آموزش MQL5-پرداخت مبلغ سیگنال MQL5

لازم به ذکر است شما 24 ساعت مهلت دارید اتصال سیگنال را بردارید. یعنی تا 24 ساعت بعد اگر سیگنال متصل شده به حساب شما به هر دلیلی با مشکل مواجه شد یا باب میل شما نبود می توانید سیگنال را قطع کرده و مبلغ پرداختی خود را به حسابتان برگردانید.

آموزش MQL5-ارتباط با ارائه دهنده سیگنال MQL5
آموزش MQL5-ارسال پیام به سیگنال دهنده MQL5

مزایای استفاده از سیگنال‌های MQL5:

ارائه سیگنال : یکی از خصوصیات بارز سایت MQL5 این است که تریدرهای تمام بروکرهای دنیا که در سایت MQL5 حضور دارند می توانند ارائه دهنده سیگنال باشند.

سیستم آنالیز بسیار قوی: قوی ترین سیستم آنالیز در دنیا متعلق به MQL5 است به این دلیل که برنامه متاتریدر متعلق به شرکت متاکوتس و سایت MQL5 می باشد. همین امر موجب شده است سیستم نظارتی فوق العاده قوی این سایت امکان تقلب در این سایت را تقریباً به صفر برساند.

تاریخچه حساب ارائه دهندگان سیگنال : به محض اتصال حساب تریدرهایی که سیگنال ارائه می دهند به سایت MQL5 تمامی معاملات حساب آنها از روزی که ترید را شروع کرده اند در سایت MQL5 ثبت و منعکس می شود و همه تریدرها به راحتی می توانند تمامی رویدادهای حساب از جمله تاریخچه حساب، استیتمنت، دراودان و سایر گاطلاعات را مشاهده نمایند.

آموزش و یادگیری: دسترسی به سیگنال‌های معاملاتی برای تازه‌کاران یک فرصت عالی برای یادگیری استراتژی‌های موفق از معامله‌گران با تجربه می‌باشد.

صرفه‌جویی در زمان: با استفاده از سیگنال‌ها، نیازی به تحلیل عمیق و پیچیده بازار نیست و می‌توانید با صرفه‌جویی در زمان به معامله‌ها پرداخته و از فرصت‌های بهتر بهره‌برده شود.

تنوع استراتژی‌ها: از آنجا که سیگنال‌ها توسط تریدرهای مختلف ایجاد می‌شوند، می‌توانید از تنوع گسترده‌ای از استراتژی‌ها و سبک‌های مختلف بهره‌برده و به تناسب با مهارت‌ها و تمایلات خود معامله کنید.

اطمینان از اجرا: با استفاده از سیگنال‌های MQL5، معاملات به‌طور اتوماتیک اجرا می‌شوند، که از اشتباهات انسانی جلوگیری می‌کند و به اجرای دقیق‌تر معاملات کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

سیگنال‌های معاملاتی ابزاری موثر برای معامله‌گران هر سطحی هستند تا به‌طور بهتری در بازارهای مالی عمل کنند. با استفاده از سیگنال‌های MQL5، شما می‌توانید از تجربه تریدرهای حرفه‌ای بهره‌ برده و با اطمینان بیشتری به معاملات خود ادامه دهید. همچنین، این ابزار به تازه‌کاران این فرصت را می‌دهد تا با یادگیری از استراتژی‌های موفق به تریدرهای حرفه ای تبدیل شوند. با در نظر گرفتن مزایا و توانمندی‌های این سیستم، می‌توان گفت که سیگنال‌های MQL5 یک گزینه جذاب برای تمامی افرادی هستند که به دنبال بهره‌وری بیشتر در معاملات مالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *