فاندامنتال چیست ؟

فاندامنتال چیست ؟

برای دانستن اینکه فاندامنتال چیست بهتر است ابتدا به معادل این واژه در زبان فارسی دقت کنیم. در زبان فارسی فاندامنتال، به معنی بنیادی یا بنیانی است. فاندامنتال را می‌توان پایه و اساسی هم معنی کرد.

یکی از تکنیک‌هایی که می‌توانید در بازار برای پیش بینی آینده قیمت استفاده کنید، استفاده از تحلیل فاندامنتال است.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

نوعی از روش های تحلیل بازار است که در این سبک، تحلیل‌گران با استفاده از اخبار و اطلاعات اقتصادی و سیاسی بین‌الملل و همچنین با توجه به وضعیت و رویدادهای اقتصاد داخلی کشورها، سمت و سوی حرکتی بازار را بررسی و تحلیل می‌کنند. در تحلیل فاندامنتال، بیشتر حرکت های میان‌مدت و بلندمدت بیشتر مد نظر هست.

برای تفهیم این تعریف به این مثال توجه کنید:

برای مثال وضعیت سیاسی کشور کانادا در آرامش نسبی قرار دارد. امنیت کشور در وضع و شرایط خوبی است. پیشبینی می‌شود که نرخ بیکاری در این کشور برای ماه آینده کم شود و در ماه های آینده هم با توجه به سیاست های بانک مرکزی کانادا انتظار می‌رود نرخ بهتره بانکی افزایش یابد، بنابراین به نظر می‌رسد که روند کلی بازار تا چندماه آینده صعودی باشد و ارزش ارز این کشور که CAD  هست بالا بود.

این مدلی از سبک تحلیل فاندامنتال بود

اما اشتباهی که در ذهنیت اکثر معامله‌گران ایرانی شکل گرفته این است که ترید و معامله روی خبر را با تحلیل فاندامنتال اشتباه می‌گیرند.

ترید روی خبر به این شکل است که معامله گر به صورت لحظه ای و خیلی سریع در همگام اعلام خبر های مهم، مانند نرخ بیکاری، وارد معامله می‌شود و سعی دارد از نوسانات لحظه‌ای قیمت کسب سود کند.

تقویم اقتصادی چیست ؟

در کشورهای پیشرفته رویه اعلام نرخ های مختلف اقتصادی به صورت کاملا مشخص و شفاف در زمان های مشخصی اعلام می‌گردد. برای مثال مخاطب از قبل می‌داند که جمعه‌ی آخر هر ماه قرار است که نرخ x که بر روی اقتصاد کشور n تاثیر گزار است، اعلام شود و این روند منظم هیچ‌گاه اطلاعیه‌ی قبلی، تغییری نخواهد کرد.

همچنین ما در سایت هشتصد تقویم اقتصادی مربوط به بازارهای جهانی را به صورت به روز و دقیق، در اختیار شما قرار داده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *