جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوال یکی از مهم ترین سوالاتی که تریدرها و افراد تازه وارد در دنیای فارکس با آن مواجه می‌شوند. آشنایی با مباحث اولیه بازار های مالی را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد آموزشی شناسایی کرد. به صورت کلی معامله در بازارهای بین‌المللی همچون فارکس همراه با ارزها و واحدهای مالی متنوعی صورت می‌گیرد. همه معامله‌گران و فعالان بازار ارزهای بین‌المللی تاکنون حداقل یک بار نام جفت ارز را شنیده‌اند.

شناخت مفهوم جفت ارز از مهم ترین مباحث بازار

جفت ارز یا Currency Pair یکی از اصلی‌ترین مفاهیمی است که برای ورود به یک بازار بین‌المللی شما باید به آن توجه داشته باشید. این مفهوم به ترکیب ارزهای مختلف با استفاده از یک فرمول خاص اشاره دارد. توجه داشته باشید که آشنایی با مفهوم جفت ارز به افراد کمک می‌کند تا خیلی راحت‌تر بازار را تحلیل نمایند.

به همین علت هم استفاده از آن اهمیت زیادی خواهد داشت. جفت ارز ها انواع مختلفی داشته و هر کدام کاربردهای خاصی را در خود جای داده‌اند. به صورت کلی تریدرها با آشنایی با این مفهوم می‌توانند در بازار بهتر عمل کنند. امروز ما قصد داریم تا به سوال جفت ارز چیست پاسخ دهیم و انواع جفت ارز را به شما معرفی کنیم. همچنین ما اطلاعات کاملی را در مورد انواع جفت ارز همراه با مثال برای شما آماده کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

جفت ارز چیست ؟

بیایید تا کارمان را با پاسخ به سوال جفت ارز چیست شروع کنیم. داشتن آشنایی کامل با مفهوم جفت ارز به افراد کمک می کند تا بازارهای مالی را خیلی راحت تر درک می‌کنند. فعالانی که در بازارهای بین‌المللی بزرگ فعالیت می‌کنند، حتما باید با اصلی‌ترین مفاهیم اولیه آشنا باشند. جفت ارز هم یکی از همین موارد اولیه مهم و پر اهمیت به حساب می‌آید که به صورت مستقیم بر روی پروسه ترید موثر است. زمانی که دو ارز مختلف برای انجام یک سری معاملات خاص جفت شوند، جفت ارز ایجاد شده است. با ایجاد جفت ارز، متخصصین و تریدرها ارزش این دو مورد را نسبت به هم اندازه‌گیری می‌نمایند. این مبحث نه‌تنها در بازارهای بین‌المللی، بلکه در بازارهای خاصی همچون فارکس هم مطرح می‌شود. به صورت کلی استفاده از جفت ارز را می‌توان به عنوان یکی از بهترین راه‌های معامله‌ای شناسایی کرد.

مثال جفت ارزها

 بیایید تا چند مثال را در این زمینه باهم بررسی کنیم. در بازارهای مالی بین‌المللی همچون فارکس، جفت ارز های دلار و یورو یا دلار و ین مشهور شده‌اند. اگر شما ارزش و قیمت روز ین را با قیمت دلار مقایسه کنید، در واقع این دو ارز را با هم جفت کرده‌اید. در نتیجه، جفت ارز ایجاد شده است. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که در دنیای ارزهای دیجیتال، مشهورترین جفت ارز چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جفت ارز بیت کوین و تتر را می‌توان به عنوان مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین جفت ارز بازار ارزهای دیجیتال شناسایی کرد. هنگامی که دو ارز با هم جفت می‌شوند، در واقع کارشناسان به دنبال تحلیل این مورد هستند که چه مقدار از ارز اول برای خرید ارز دوم مورد نیاز است؟

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا جفت ارز ها فقط در دنیای فارکس مورد استفاده قرار می گیرند؟

جفت‌ارزها فقط در بازارهای مالی و بورسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. همانطور که گفته شد، جفت‌ارزها در بازار ارزهای دیجیتال هم کاربرد داشته و می‌توانند مورد بررسی قرار گیرند. لازم به ذکر است که جفت ارزهای فارکس را می‌توان به عنوان شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین نوع جفت ارز شناسایی کرد. البته که فعالان دیگر بازارهای مالی هم از جفت ارز استفاده کرده و واحد های مالی متنوع را به یکدیگر تبدیل می‌نمایند. از جمله مثال‌هایی که در این زمینه می‌توان مطرح کرد، مثال ارز دیجیتال بیت‌کوین و تتر یا بیت‌کوین و اتریوم می‌باشد. شما می‌توانید خیلی راحت بیت کوین را به تتر یا اتریوم و برعکس، با استفاده از صرافی‌های داخلی و خارجی تبدیل کنید. هنگامی که این پروسه به اتمام رسید، در واقع شما یک جفت ارز ایجاد کرده و از آنها استفاده نموده‌اید.

بررسی ساختار و نماد جفت ارز

نحوه نگارش جفت ارز چیست ؟ نماد جفت ارز به چه صورتی طراحی می‌شود؟ البته می توانید پاسخ به این سوالات را در آموزش های ویدیویی سایت ببینید، ولی در پاسخ به این سوال‌ها، باید بگوییم که جفت‌ارزها بر پایه یک قانون و ساختار خاص طراحی می‌شوند. برای به‌کارگیری انواع جفت‌ارز، دومین موردی که شما باید به آن توجه داشته باشید نحوه ساختار و مطالعه یک جفت ارز می‌باشد. به صورت کلی همانطور که از نام این ابزار پیداست، جفت‌ارزهای موجود در دنیا به صورت دوتایی طراحی می‌شوند. در قسمت اول جفت ارز، ارز اصلی یا مبنا قرار می‌گیرد. در قسمت دوم جفت ارز، ارز ثانویه یا کیوت قرار خواهد گرفت. هنگامی که شما چنین ساختاری را مشاهده کردید، باید بدانید که ارز اول یا اصلی با ارز دوم یا کیوت مقایسه می‌شود.

بیایید تا مثالی در این زمینه را با هم بررسی کنیم. مثلا در جفت ارز دلار/یورو، دلار را می‌توان به عنوان ارز اصلی تعریف کرد و یورو را به عنوان ارز دوم شناسایی نمود. هنگامی که شما نرخ روز را در مقابل این عبارت قرار دهید، کاربر متوجه می‌شود که چه مقدار یورو برای خرید دلار نیاز دارد. در واقع ارزش ارز اول با ارزش ارز دوم مقایسه شده و نتیجه نهایی در اختیار تریدرها قرار می‌گیرد. با استفاده از این روش شما می‌توانید پروسه تبدیل ارزها و واحدهای مالی به یکدیگر را سریع‌تر نمایید. به همین علت هم خیلی از تریدرها به استفاده از جفت‌ارزهای اصلی و فرعی علاقه زیادی نشان می‌دهند. آنها با استفاده از این ابزار می‌توانند بازارهای مالی را راحت‌تر آنالیز نمایند.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

البته که این مقایسه فقط مربوط به فارکس یا بازارهای مالی خیلی شناخته شده نیست. ارزهای دیجیتال هم به همین نحو از جفت ارز استفاده می‌کنند. در دنیای ارزهای دیجیتال هم مقایسه به همین صورت انجام می‌گیرد. یک ارز را می‌توان به عنوان ارز اصلی شناسایی کرد و ارز دیجیتال دیگری را به عنوان ارز دوم قرار داد. سپس با اعمال نرخ اصلی، ارزش ارز اول را با ارزش ارز دوم مقایسه کرد.

مهم ترین کاربرد جفت ارز چیست؟

شاید شما هم از خود می‌پرسید که مهم‌ترین کاربرد جفت ارز چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جفت‌ارزها انواع مختلفی دارند. با اینکه آنها در مدل‌ها و زیر شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، همگی یک کاربرد واحد را دنبال می‌نمایند. جفت ارز یک واحد مالی را به واحد مالی دیگری تبدیل می‌کند. با استفاده از جفت‌ارز شما می‌توانید یک پناهگاه امن را برای سرمایه خود ایجاد کنید. با استفاده از جفت‌ارزهای مختلف شما می‌توانید بهترین ارز برای خرید را شناسایی نمایید و سپس نسبت به خرید آن اقدام نمایید. بازارهای مالی همواره با ریزش‌های مختلف همراه هستند. استفاده از جفت ارز به شما کمک می‌کند تا سرمایه خود را نسبتا سالم و در زمان‌های خاص، قوی نگه دارید. جدا از ایجاد یک جای ایمن برای سرمایه، با استفاده از جفت‌ارزهای مختلف کارشناسان می‌توانند خیلی راحت‌تر بازارهای مالی را شناسایی نمایند.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

برخی از انواع جفت‌ارز به خصوص ارزهای به کار رفته در بازارهای مالی با هم ارتباط دارند. زمانی که یک ارز با ریزش مواجه می‌شود، پس از مدت زمان کوتاهی ارز دوم هم ریزش پیدا خواهد کرد. به همین ترتیب تحلیل‌گران و تریدرها می‌توانند بازار را آنالیز نمایند و از نتایج به دست آمده به نفع خود استفاده کنند. صرافی‌ها هم از جفت‌ارزهای اصلی برای تامین و تبدیل پول استفاده می‌کنند. صرافی‌های مختلف در دنیای واقعی و در دنیای ارزهای دیجیتال، با استفاده از جفت‌ارزهای محبوب می‌توانند سرمایه کاربران را به یک ارز دیگر تبدیل نمایند. به عنوان مثال، بیت‌کوین و تتر در اکثر صرافی‌ها به عنوان جفت ارز اصلی شناخته شده‌اند و همواره به یکدیگر تبدیل می‌شوند.

انواع مختلف جفت ارز کدام اند؟

جفت‌ارزهای موجود در بازارهای بین‌المللی می‌توانند در دسته‌بندی‌ها و مدل‌بندی‌های متنوعی تقسیم شوند. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها و مدل‌ها، یک سری ویژگی‌های خاص را در خود جای داده‌اند. به صورت کلی ما می‌توانیم انواع جفت ارز را در سه دسته‌بندی جفت ارزهای اصلی، جفت ارز ای‌اگزاتیک و جفت‌ارزهای کوچک تقسیم کنیم. هر کدام از این موارد یک سری کاربردهای خاص را در خود جای داده‌اند. توجه داشته باشید که این زیر دسته‌ها به تنهایی حاوی تعداد زیادی جفت‌ارز هستند. بی شک بررسی و معرفی همه این موارد کار دشواری است. به همین علت هم ما برای هر گروه از جفت ارز، چند مورد از شناخته‌شده‌ترین مثال ها را مطرح خواهیم کرد.

جفت ارز اصلی چیست؟

جفت ارز اصلی، به جفت ارز هایی گفته می شوند که از نظر حجم معاملاتی و میزان استفاده در صدر جدول قرار می گیرند. هنگامی که کاربران از یک جفت ارز خاص در طی دفعات مختلف استفاده نمایند، آن جفت ارز اصلی یا Major نامیده خواهد شد. جفت ارز های اصلی معمولا توسط معامله گران و تریدر های فعال در بازار های بین المللی همچون فارکس مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا در بازه های زمانی جفت ارز اصلی یورو / دلار آمریکا، به عنوان پر حجم ترین و پر معامله ترین جفت ارز شناخته شده است. چرا که این جفت ارز حجم معامله زیادی را به خود اختصاص داده و کاربران می توانند آن را در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار دهند. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از رایج ترین جفت ارز های اصلی را مشاهده کنید.

 • EUR / USD
 • USD / JPY
 • GBP / USD
 • USD / CAD
 • USD / CHF
 • NZD / USD
 • AUD / USD
 • USD / HKD

برخی از موارد گفته شده در سایر بازار های مالی به عنوان جفت ارز اصلی شناخته نمی شوند. ولی از آنجایی که در بازار فارکس پر کاربرد بوده و کاربران به آنها علاقه نشان می دهند، خیلی از افراد آنها را به عنوان جفت ارز اصلی شناسایی می کنند.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟
جفت ارز چیست

جفت ارز فرعی چیست؟

جفت ارز فرعی دیگر مورد از انواع جفت ارزهای فارکس به حساب می آیند. جفت ارز های فرعی یا جفت ارز های کراس، مواردی هستند که استفاده از آنها در بازار های مالی خیلی رایج نیست. این موارد حجم معامله زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. اگر لیست آماده شده توسط ما را مورد بررسی قرار دهید، متوجه می شوید که معمولا ارز هایی که با دلار سر و کار ندارند به عنوان ارز های فرعی شناخته می شوند. از آنجایی که دلار آمریکا یکی از پر قدرت ترین و اصلی ترین ارز های به کار گرفته شده در دنیا به حساب می آید، هنگامی که با یک ارز دیگر جفت شود ارزش آن افزایش پیدا خواهد کرد. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از مهم ترین جفت ارز های فرعی را مشاهده نمایید.

 • EUR / GBP
 • GBP / AUD
 • EUR / CHF
 • GBP / CHF
 • EUR / AUD
 • GBP / NZD
 • EUR / CAD
 • JPY / GBP

توجه داشته باشید که نام دیگر جفت ارز فرعی، جفت ارز کراس می باشد. هنگامی که شما یک ارز را به عنوان پایه یا ارز اول در نظر بگیرید، ارز دوم یا عرض کیوت به عنوان کراس آن شناخته می شود. مثلا جفت ارز یورو / پوند انگلیس را می توان به عنوان کراس یورو شناسایی کرد. چرا که در این جفت ارز پوند انگلیس به عنوان ارز دوم شناخته شده است. یا جفت ارز پوند انگلیس / دلار کانادا را می توان با نام کراس پوند انگلیس شناسایی کرد.

جفت ارز اگزاتیک چیست؟

نوع اگزاتیک جفت ارز چیست؟ جفت ارز اگزاتیک یا خاص را می توان به عنوان آخرین مدل از انواع جفت ارز شناسایی کرد. زمانی که دلار آمریکا با ارز به کار رفته در یکی از کشور های در حال توسعه پیوند بخورد، جفت ارز های اگزاتیک ایجاد می شوند. کشور های در حال توسعه آفریقایی و آمریکایی همواره ارز های جدیدی را مورد استفاده قرار می دهند. البته که حجم معاملات جفت ارز های اگزاتیک به شدت پایین بوده و افراد معمولا آنها را مورد استفاده قرار نمی دهند. اگر این جفت ارز ها مورد استفاده قرار گیرند، معمولا توسط مردم حاضر در همان کشور می باشد. درخواست خرید یا درخواست فروش ثبت شده برای جفت ارز های اگزاتیک خیلی کمتر از جفت ارز های اصلی و فرعی می باشد. همین مسئله هم می تواند مشکلات خاصی را برای کاربران ایجاد نماید.

معمولا کاربرانی که از این جفت ارز استفاده می کنند، مجبور به پرداخت کارمزد نسبتا سنگینی می شوند. از آنجایی که این موارد نوسانات قیمتی شدیدی را در خود جای داده اند، استفاده از آنها برای معاملات کوتاه مدت و پر سود نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از رایج ترین جفت ارز های اگزاتیک را مشاهده نمایید.

 • USD / SEK
 • USD / TRY
 • USD / ZAR
 • USD / PLN
 • USD / NOK
جفت ارز چیست
جفت ارز چیست

بهترین جفت ارز چیست؟

تا کنون افراد زیادی از ما سوال پرسیده اند که بهترین جفت ارز چیست و ما باید از کدام مورد استفاده کنیم؟ اصلا جفت ارز اصلی بهتر است یا جفت ارز فرعی؟ در پاسخ به سوال هایی همچون بهترین جفت ارز چیست یا بهترین جفت ارز برای نوسان گیری کدام است، باید بگوییم که بسته به معامله و نوع ترید شما، جفت ارز های متنوعی را می توان به عنوان بهترین معرفی کرد. به صورت کلی جفت ارز هایی که حجم معاملات بالایی را در بازار های مالی مختلف همچون فارکس به خود اختصاص داده اند، به عنوان بهترین جفت ارز ها شناسایی می شوند. با در نظر گرفتن این مسئله، شما باید به این مورد توجه داشت باشید که امکان معرفی بهترین جفت ارز وجود ندارد. همه جفت ارز های فرعی و اصلی را می توان به عنوان بهترین جفت ارز شناسایی کرد. چرا که همه آنها حجم معاملات نسبتا بالایی را به خود اختصاص داده اند.

جالب است بدانید که جایگاه جفت ارز اصلی و فرعی شاید یک روز تغییر کند. همانطور که حجم معاملات صورت گرفته در جفت ارز های مختلف همواره در حال تغییر است، جایگاه آنها هم به مرور زمان دستخوش تغییر خواهد شد. در نتیجه، اگر شما به دنبال استفاده از بهترین جفت ارز برای تبادل در دنیای فارکس یا دنیای ارز های دیجیتال هستید، بهتر است که از طریق نمودار ها و آمار و ارقام، حجم معاملات صورت گرفته بر روی جفت ارز های مختلف را مورد بررسی قرار دهید و سپس بهترین جفت ارز را برای کاربرد مد نظرتان انتخاب نمایید. این مسئله به صورت مستقیم بر روی نتیجه نهایی ترید شما تاثیر گذار خواهد بود.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟
جفت ارز چیست

بررسی معاملات صورت گرفته با استفاده از جفت ارز

معاملات جفت ارز چیست؟ شاید شما هم با این سوال مواجه شده باشید. جفت ارز های اصلی و فرعی همگی کاربرد های مشخصی دارند. البته که فرعی و اصلی بودن جفت ارز فقط در بازار فارکس معنا دارد. در بازار های مالی دیگر بین المللی همچون بازار ارز های دیجیتال، جفت ارز ها تعاریف دیگری را به خود می گیرند. به صورت کلی زمانی که شما با استفاده از جفت ارز یک مبادله را انجام دهید، در واقع از این معامله استفاده کرده اید. توجه داشته باشید که در این معامله شما یک پول خاص را در اختیار بروکر قرار می دهید و به ازای ارزش آن پول در برابر یک واحد مالی دیگر، ارز دوم را دریافت می کنید.

قیمت جفت ارز های اصلی و فرعی همواره در حال تغییر می باشد. در نتیجه، قیمت جفت ارز شناور بوده و ثابت نمی شود. عوامل و فاکتور های زیادی وجود دارند که به صورت مستقیم بر روی قیمت یک جفت ارز تاثیر گذار هستند. از وضعیت اقتصادی و اخبار منتشر شده در مورد یک کشور گرفته تا میزان عرضه و تقاضا، همگی بر روی قیمت نهایی جفت ارز تاثیر گذار خواهند بود. به صورت کلی شما باید آنالیز های زیادی را انجام دهید تا بتوانید در معامله با استفاده از جفت ارز ها سود زیادی کسب کنید. اگر اهل ریسک هستید، با ورود به بازار جفت ارز های اگزاتیک خیلی راحت می توانید با یک نوسان ساده سود زیادی را به دست آورید.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

انجام معامله با استفاده از انواع جفت ارز

به صورت کلی بازار فارکس از چند بازار بورسی مختلف ایجاد شده است. با استفاده از انواع جفت ارز اصلی یا فرعی شما می توانید معاملات متنوعی را به اتمام برسانید. یکی از همین معاملات مهم و پر اهمیت، مربوط به تبادل یا تعویض جفت ارز ها می باشد. هرچه یک جفت ارز در میان کاربران طرفداران بیشتری را به خود جذب کند، ارزش آن در مقایسه با سایر مدل های جفت ارز بالا تر می رود. هنگامی که کاربران در بازار فارکس یک ارز را به ارز دیگری تبدیل می کنند، در واقع از معاملات جفت ارز استفاده کرده اند. لازم به ذکر است که در معاملات انجام شده به این روش، صرافی ها حق دخالت و تعیین نرخ نهایی را ندارند. مبنای انجام معامله و ثبت سفارش خرید در این روش، نرخ خرید و نرخ فروش یا Bid و Ask  می باشد. بیایید تا هر کدام از این موارد را با هم بررسی کنیم.

عدد Bid مربوط به مقداری است که فارکس به ازای نماد جفت ارز پرداخت می کند. عدد Bid هزینه ای است که کارگزاری فارکس با استفاده از آن ارز اولیه را از شما دریافت می کند و سپس به ازای مبلغ دریافت شده، ارز دوم را در اختیار شما قرار می دهد. عدد Ask که با نام هایی همچون نرخ فروش هم شناخته می شود، کاربرد نسبتا نزدیکی با عدد Bid دارد. این عدد در واقع به مبلغی اشاره دارد که بروکر فارکس آن را به کاربرانش پیشنهاد می دهد تا مقداری از ارز دوم را به آنها بفروشد. مثلا در جفت ارز یورو / دلار آمریکا، عدد Bid به حالتی اشاره دارد که شما مقداری یورو می دهید و دلار دریافت می کنید. ولی عدد Ask به حالت اشاره دارد که در آن شما مقداری دلار آمریکا می دهید و به ازای آن یورو دریافت می کنید.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟
جفت ارز چیست

عوامل موثر بر روی قیمت جفت ارز

عوامل موثر بر روی قیمت یک جفت ارز را می توان از جمله مهم ترین مواردی دانست که کاربران باید به آن توجه کنند. جفت ارزهای فارکس تحت تاثیر عوامل و فاکتور های مختلفی قرار گرفته و قیمت آنها همواره در حال تغییر است. فقط کافی است به نمودار های قیمتی نگاهی بیندازید. متوجه می شوید که قیمت نهایی همه ارز های موجود در بازار فارکس به صورت دقیقه ای و ساعتی تغییر پیدا می کند. در قسمت های قبل تر به این مسئله اشاره کردیم که عوامل زیادی وجود دارند که می توانند قیمت نهایی جفت ارز را تحت تاثیر خود قرار دهند. میزان تولید ناخالصی داخلی را می توان به عنوان یکی از این موارد مهم شناسایی کرد. اقتصاد یک کشور به صورت مستقیم تحت تاثیر تولید ناخالصی های داخلی اش قرار می گیرد. هرچه میزان تولید بالا تر رود، اقتصاد هم بهتر می شود

ولی، تغییر میزان تولید ناخالصی داخلی یک کشور، می تواند بر روی ارزش آن در بازار فارکس موثر باشد. بیایید تا پر حجم ترین جفت ارزهای فارکس یعنی یورو / دلار آمریکا را با هم مقایسه کنیم. زمانی که میزان تولید ناخالصی آمریکا کاهش پیدا کند، قیمت این واحد مالی در بازار فارکس هم کاهش پیدا می کند. در این شرایط ارز دلار در مقایسه با یورو کاهش پیدا کرده است. یعنی برای خرید دلار، کاربرانی که یورو دارند باید مبلغ پایین تری را پرداخت کنند. از بین رفتن پشتوانه یک واحد مالی را می توان به عنوان مهم ترین و اصلی ترین دلیل آسیب دیدن ارزش آن شناسایی کرد. دیگر عاملی که می تواند همچون یک اهرم فشار قیمت جفت ارز را تحت تاثیر خود قرار دهد، میزان عرضه و تقاضا است. زمانی که عرضه و تقاضا از تعادل خارج شود، قیمت جفت ارز تغییر پیدا می کند.

جفت ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

کلام آخر

در این مقاله ما سعی کردیم تا به صورت کامل و مفصل به سوال جفت ارز چیست پاسخ دهیم و انواع جفت ارز را با هم مورد بررسی قرار دهیم. متاسفانه به علت زیاد بودن تعداد جفت ارز های اصلی و فرعی موجود در بازار، اشاره به همه آنها یک مسئله دشوار به حساب می آید. با استفاده از فرمولی که در قسمت های قبل تر به آن اشاره کردیم، شما خیلی راحت می توانید جفت ارز های مختلف را ایجاد و آنها را مورد استفاده قرار دهید. برای استفاده از جفت ارز، شما باید به حجم معامله و نماد آن توجه داشت باشید تا با مشکلی مواجه نشوید. گاهی اوقات صف های خرید یا فروش در یک جفت ارز ایجاد شده و به راحتی هم کنترل نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *