حباب بیت کوین و چشم انداز آینده بیت کوین چگونه است؟

قبل از پرداخت به مطالب این پست، بیایید درک کنیم که منظور از حباب بیت کوین چیست؟
در اقتصاد، هر زمان که قیمت داد و ستد محصولی، بیش از اندازه، فراتر از ارزش ذاتی آن محصول رود، در اصطلاح حباب قیمتی درآن محصول ایجاد شده است، که عموما حباب های قیمتی شکسته می شوند و در نهایت قیمت به ارزش واقعی خود نزدیک خواهد شد.
حال با درک بهتری که از حباب قیمتی داریم، این سوال را پاسخ خواهیم داد که آیا بیت کوین در حباب است؟

با توجه به افزایش چشم گیر سطح نوسانات این ارز رمز نگاری شده، معامله گران و سرمایه گذاران، مدام این سوال را می پرسند که آیا خرید و تجارت این رمز ارز ایده خوبی است؟ و این که آیا اکنون در زمان قبل از کاهش ارزش آن هستیم؟ بیشتر بحث ها حول این موضوع است که آیا بیت کوین در حباب است یا خیر؟ آیا به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت، قابل دوام است؟

آیا می توان ارزش منصفانه ای روی بیت کوین قرار داد؟

چه عواملی در قیمت بازار آن تاثیر می گذارند؟ و معامله گران قبل از تصمیم گیری برای مشارکت در معاملات بیت کوین، چه چیزی را باید بررسی کنند؟

اصطلاح ترجیحی من برای آن چه اغلب به عنوان حباب قیمت”، حباب دارایی” و یا حباب سرمایه گذاری” شناخته می شود، حباب سوداگرانه” است. زیرا به طور مداوم قله های این حباب ها، تحت تاثیر فعالیت شدید بازیگران این بازار است.
حباب سوداگرانه زمانی اتفاق می افتد که یک دارایی، بسیار فراتر از ارزش پایدار آن می رود.
از آن جا که تمام حباب های سوداگرانه در حال ترکیدن هستند، حباب را می توان به عنوان دارایی قلمداد کرد که به صورت تصاعدی در حال تورم است و سپس سقوط می کند و در سطحی مستقر می شود که بسیار کمتر از قیمت اصلی آن است، به طور معمول سقوطی در حدود 75% و یا بیشتر.
سقوط و یا افزایش حباب سوداگرانه در طی مدت زمان کوتاهی مشخص می شود

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در بستر بلاکچین به صورت آزادانه معامله می شود و با توجه به این موضوع، جالب است که آن را معامله ای قانونی تلقی می کنند. زمان زیادی از به وجود آمدن بیت کوین نمی گذرد، اما در داخل ماتریس اقتصادی جهانی، از جمله شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت، بلومبرگ و ویرجین پذیرفته می شود. بیشتر ارزها توسط بانک های مرکزی ایالت های هر کشور پشتیبانی می شوند که قدرت تعیین میزان عرضه را تا حد زیادی دارند و به همین دلیل می توانند بر نرخ ارز خود تاثیر گذار باشند. بیت کوین از طریق هیچ مرجع مرکزی پشتیبانی نمی شود و مهمتر اینکه، بیت کوین های جدید، زمانی توسط رایانه ها ایجاد می شوند که مبلغی نزدیک به”ارزش واقعی” یک بیت کوین، خرج کرده باشند، ایجاد بیت کوین با کارکرد سخت افزار رایانه ها با اتصال به اینترنت شکل می گیرد.

“ارزش منصفانه”بیت کوین

آن چه مشخص است این است که نرم افزارهای تولید بیت کوین در سراسر دنیا به طور میانگین، هر 10 دقیقه، 12.5 بیت کوین تولید می کنند.
در سال 2016 یک مطالعه ی آکادمیک انجام شد که طی آن تخمین زده شد که تقریبا 8333 دلار، فقط توسط دستگاه های ماینر(معدنچیان بیت کوین)در هر 10 دقیقه، صرف هزینه ی برق می شود، واین بیانگر این است که هزینه ی تولید یک بیت کوین 667 دلار است.
فاکتورسازی و تخمین زدن برای ارزش استهلاک به کار رفته، چه در سخت افزار و چه در نرم افزار ماینرهای بیت کوین، می تواند چالش برانگیز باشد.
همان مطالعه علمی دریافت، کل مبلغ هزینه شده برای تولید یک بیت کوین می تواند به 800 دلار هم برسد.

در روزهای اول، پاداش استخراج بیت کوین، در هر بلاک 50 بیت کوین بود، که این روند در سال های 2012 و 2016 ، به ترتیب به 25 و 12.5 بیت کوین کاهش یافت و تخمین زده می شود که نصف شدن بعدی سال 2020 انجام شود، و میزان آن به 6.25 برسد.
با هر بار نصف شدن پاداش ها، ارزش آن نیز دو برابر می شود، مثلا ارزش واقعی هر بیت کوین که در سال2016, 800 دلار عنوان شد، در سال 2020 حداقل باید 1600 دلار می رسید که البته همانطور که اطلاع دارید، قیمت بیت کوین در بین این سال ها خیلی فراتر از 1800 دلار هم رسید.
پس با کاهش پاداش ها و تقاضای بیشتر، پیش بینی می شود که قیمت ذاتی آن نیز افزایش یابد.

بیت کوین و رویای استاندارد شدن مانند طلا

همان طور که می دانید، طبق مین گذاری که انجام شده است، پس از ایجاد 21 میلیون بیت کوین، دیگر بیت کوین جدید تولید نخواهد شد، و ممکن است رمز ارزهای جدید جایگزین آن شوند، اما بیت کوین در صورت تبدیل شدن به مناقصه ی حقوقی در کل اقتصاد جهان، تحت همان سیستم غیر متمرکز باقی می ماند و به ارزی تبدیل می شود که جهان تاکنون به خود ندیده است.

بیت کوین در مقابل تورم غیر قابل نفوذ است و عرضه ی آن برای همیشه محدود خواهد بود.
بیت کوین در حال حاضر با طلا و نقره مقایسه می شود که همواره در طول تاریخ، به عنوان فروشگاه های اصلی ارزش عمل کرده اند و توسط اقتصاد دانان آزادی خواه به عنوان پاسخی ابدی، برای بدهی بی پایان ارزهای فیات ذکر شده اند.

حقیقتی که وجود دارد این است که بیت کوین محکم تر از طلا و نقره خواهد بود.
طلا و نقره را می توان استخراج و احتکار کرد و مقادیر نسبی آن به صورت واقعی دچار نوسان می شود، اما در تئوری، بیت کوین از این مشکل رنج نخواهد برد.

حباب بیت کوین موثر بود

به نظر منطقی می آید که فرض کنیم بیت کوین در شرایط کنترل نشده فعلی خود زنده بماند، این اتفاق ناشی از آن است که به طور کامل به عنوان یک مناقصه ی حقوقی مناسب و قابل استفاده پذیرفته شود، یک عامل دیگر در این مسئله این است که آیا رمز ارزهای دیگر می توانند سرانجام نقش اصلی بیت کوین را غصب کنند؟
شایان ذکر است که سرمایه ی شروع سایر ارزهای رمز پایه، از سرمایه ی بیت کوین بیشتر است.

اگر معتقد هستید که بیت کوین تسلط خود را بر سایر رمز ارزها حفظ خواهد کرد و در نهایت به طور گسترده ای پذیرفته می شود، پس باید به دلایل موجود، این را هم بپذیرید که ارزش واقعی یک بیت کوین در حال حاضر 1600 دلار است.
اگر این درست باشد، ممکن است بیت کوین overbought (اشباع خرید) شود، به همان صورت که tulip mania (حباب اقتصادی گل لاله) به دلیل اصلاحات اساسی، این اتفاق برایش رخ داد. این مورد، از بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری میان مدت پشتیبانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *