شاخص کل بورس چیست ؟

شاخص کل بورس چیست
شاخص کل بورس چیست

شاخص کل بورس چیست ؟ به مفهوم نشان دهنده نماینده یا وسیله ای برای تشخیص بین دو پدیده است و به وسیله آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیر های معینی را در طول یک دوره بررسی نمود.
به عبارت دیگر در پاسخ این سوال که شاخص کل بورس چیست باید گفت: شاخص ابزاری است که به صورت نسبت می تواند تغییرات نسبی اندازه سفتی را نسبت به یکی از اندازه های همان صفت به نام پایه نشان دهد.یک شاخص مناسب باید بتواند نماینده ای از چندین کمیت همگن باشد.

مهم ترین ابزار شناسایی روند کل بورس

شاخص قیمت سهام که در هر کشوری مهمترین ابزار شناسایی بورس اوراق بهادار آن کشور است یک معیار آماری است که تغییر حرکت و جهت یک بازار سهام را نشان می دهد.
بورس های اوراق بهادار جهت آگاهی از روند کلی قیمت سهام و اطلاع از وضع عمومی بازار شاخص قیمت سهام را محاسبه می نمایند.

شاخص قیمت سهام از یک طرف توسط سرمایه گذاران جهت تصمیم گیری های مربوط به سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و از طرف دیگر یک شاخص اقتصادی از دید کلان است،زیرا تغییرات شاخص نشان دهنده وضعیت اقتصادی کشور است.
به طوریکه کاهش قیمت از سهام منجر به کاهش شاخص شده که این امر نشانه ای از رکود اقتصادی است و افزایش شاخص نیز عموماً بیانگر رونق اقتصادی است.
تحلیلگران اقتصادی به منظور بررسی وضعیت بازار از شاخص های مختلف قیمت نظیر شاخص های لاسپیرز،پاشه،ایده آل فیشر،اج ورث، مارشال و… استفاده می نمایند،اما در بازارهای بورس اوراق بهادار عمدتا از شاخص لاسپیرز استفاده می شود.

در بازارهای مالی عموماً شاخص قیمت سهام را برای یک پرتفوی فرضی (که می‌تواند شامل کل بازار مربوطه یا بخشی از آن باشد) تهیه می نمایند.
محاسبه هر شاخص دارای متدلوژی خاصی است که معمولا بر اساس تغییرات از یک ارزش مبنا بیان می شود. مثل آن شاخص کل بورس ایران،بر مبنای فرمول لاسپیرز با کمی تعدیل و بر پایه ارزش یکصد محاسبه می شود.

برگرفته از کتاب بورس اوراق بهادار نوشته استاد زکیه شوشتریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *