ایردراپ چیست؟ سرمایه گذاری در انواع ایردراپ

ایردراپ چیست؟ سرمایه گذاری در انواع ایردراپ

ایردراپ چیست؟ انواع ایردراپ کدامند؟ انواع AirDrop ها از نظر کیفیت کدامند؟ اهداف ایردراپ چیست؟ کلاه برداری با مفهوم ایردراپ چگونه است؟ برای شرکت در ایر دراپ به چه چیز هایی نیاز داریم؟روش های پیدا کردن ایر دراپ های معتبر کدامند؟ سایت های معتبر دریافت ایردراپ ها کدامند؟ مراحل انجام ایردراپ چیست؟ کیف پول‌های پشتیبانی کننده انواع ایردراپ ها کدامند؟ و… با مطالعه این مقاله شما با یکی از جذاب ترین ویژگی های دنیای رمز ارزها یعنی ایردراپ (دریافت توکن های رایگان) و چگونگی دریافت آنها آشنا می‌شوید.

امروزه سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال به شدت مورد توجه همه اقشار جامعه قرار گرفته است. دنیای رمز ارز ها این روزها به قدری رشد کرده که اگر سری به سایت های آماری مثل کوین مارکت کپ بزنیم متوجه میشویم که بیش از ده هزار رمز ارز مختلف تاکنون در آن به ثبت رسیده است. تنوع و فراوانی بیش از حد رمز ارزها موجب می شود که پروژه های جدیدی که در این حوزه معرفی می شوند برای جلب توجه سرمایه گذاران و فعالان این بازار دست به کار های جدید و خلاقه ای بزنند که شاید بتوانند خود را در بین پروژه های دیگر متمایز نشان دهند.

دنیای کریپتو کارنسی مملو از شگفتی های جذاب مخصوص به خود است که توجه معامله گران زیادی را به خود جلب کرده است. از امکان دریافت وام های بدون ضامن گرفته تا سود های چند هزار درصدی یا دریافت رمز ارز های سودآور بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای که در ادامه به بررسی بیشتر آنها می پردازیم.

ایردراپ چیست ؟

به دریافت رایگان توکن، ایردراپ ارز دیجیتال گفته می شود. این می تواند ساده ترین تعریف ایردراپ باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در دنیای رمز ارزها حتی بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای هم می توان رمز ارز رایگان بدست آورد. پدیدآورندگان یک رمزارز جدید با اهداف تبلیغاتی، بخشی از رمزارز های خود را در قبال انجام بعضی از کارها به صورت رایگان به کاربران خود هدیه می دهند. با این کار افراد بسیار زیادی با پروژه آنها آشنا می شوند و اسم رمزارز جدیدشان بر سر زبان‌ها می‌افتد. با هودل کردن یا نگهداری یک رمز ارز در کیف پول خود می توانید به طور اتوماتیک در لیست دریافت کنندگان توکن های رایگان قرار بگیرید. به این دلیل که شما در نگهداری رمزارزی که میزبان یا همکار رمزارز جدید است، مشارکت کرده‌اید.

ایردراپ چیست ؟
ایردراپ چیست؟

ایردراپ چند نوع دارد؟

ایردراپ انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی جزئیات هر یک انواع آنها می پردازیم.

 • استاندارد:

در این روش در ازای ثبت نام در یک وب سایت یا پلتفرم مشخصی تنها با یک آدرس ایمیل، مقداری توکن رایگان به شما اختصاص داده می شود.

 • جایزه:

دریافت توکن جایزه، منوط به این است که کاربران وظایف ساده ای مثل منتشر کردن یک پست در اینستاگرام و تگ کردن دوستان خود را انجام دهند. ریتوییت کردن یک توییت یا عضویت در کانال تلگرام هم می تواند از خواسته های دیگر عرضه کنندگان باشد. با انجام وظایف مشخص شده کاربران می توانند توکن های رایگان خود را دریافت کنند.

 • انحصاری:

این روش به صورت عمومی برگزار نمی شود و فقط به افرادی تعلق می گیرد که از ابتدای یک پروژه در آن مشارکت داشته اند.

 • هولدر:

این ایردراپ به کسانی که مقدار مشخصی از کوین های یک پروژه را هولد کرده‌اند تعلق می گیرد. به عنوان مثال افرادی که در کیف پول خود بیت کوین یا اتریوم موجود داشته باشند، در واقع هولدر آن رمز ارز شناخته می شوند. به این هولدرها مقداری توکن به صورت رایگان اهدا میشود.

 • هارد فورک:

وقتی یک شبکه ی بلاک چین به جهت بروزرسانی به دو پروژه مجزا تقسیم می شود، موجب ایجاد دو توکن جدید میشود. یکی از توکن ها دارای بلاک چین شبکه جدید و توکن دیگر بر روی شبکه بلاک چین قبلی قرار گرفته است. پس از آن که هاردفورک در شبکه بلاک چین اتفاق می‌افتد،  به دارندگان کوین اصلی شبکه به همان مقدار در شبکه جدید ارز تعلق میگیرد. به عنوان مثال هولدر های بیت کوین بعد از انجام هارد فورک به ازای موجودی بیت کوین در کیف پول شان، بیت کوین کش هدیه گرفته اند.

نحوه دریافت ایردراپ
نحوه دریافت ایردراپ

انواع ایردراپ ها از نظر کیفیت کدامند؟

در  اینجا قصد داریم تا انواع ایردراپ رمزارز ها را از نظر کیفیت باهم مقایسه کنیم. اگر نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی راجع به این موضوع را خوانده باشید، متوجه می شوید که افراد زیادی هستند که با وجود فعالیت های بسیار زیاد خود در این حوزه تا کنون موفق به کسب سود ناچیزی هم نشده اند. این اتفاق به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی کافی نسبت به ایردراپ است. در ادامه به بررسی هر یک از انواع AirDrop  ها از نظر کیفیت و میزان کسب درآمد از آنها می پردازیم.

ایردراپ تقلبی

باید بدانید که درصد زیادی از پروژه های معرفی شده در این حوزه تقلبی هستند و هیچ اعتباری ندارند. البته منظورمان از تقلبی بودن به معنی کلاه برداری بودن پروژه نیست. اینکه بسیاری از پروژه های معرفی شده از مفهوم ایردراپ به عنوان یک روش کلاه برداری استفاده می کنند بر کسی پوشیده نیست. افراد ناگاه و تازه وارد به این حوزه پتانسیل بیشتری برای به دام افتادن در تله کلاه برداران را دارند. اما خیلی از این پروژه ها هم  وجود دارند که درست است کلاه برداری نیستند اما هیچ گونه نفعی هم برای شرکت کنندگان ندارند و قرار نیس توکن رایگانی بین کاربران توزیع شود. بسیاری از عرضه کنندگان بیشتر به منظور افزایش تعداد کاربران و معرفی پروژه خود با اهداف تبلیغاتی این کار را انجام می دهند و هیچ توکنی از این فرآیند به کاربران نخواهد رسید.

AirDrop نمایشی

نوع دیگری از ایردراپ ها نیز وجود دارد که فقط به شکل نمایشی انجام می شود. به اینصورت که در این پروسه توکن های رایگانی که عرضه کنندگان وعده ی آن را داده بودند بین کاربران تقسیم می شود و به کیف پول هایشان واریز می شود. اما عملا شما نمی توانید آن ها را بفروشید و نقد کنید. در اغلب موارد شرکت های عرضه کننده تاریخ و مدت مشخصی را برای فروش توکن ها از قبل تعیین می کنند اما در تاریخ های اعلام شده این وعده تحقق پیدا نمی کند و حتی گاهی دسترسی به این رمز ارزها نیز از بین می رود. در واقع این بیانگر این است که حتی اگر توکن رایگانی هم به شما تخصیص داده شود، نمی توانید نسبت به کسب سود از آن اطمینان حاصل کنید. تا وقتی که موفق به نقد کردن و فروش توکن دریافتی خود نشده اید نمی توان گفت که سودی عایدتان شده است.

ایردراپ واقعی با امکان نقد شوندگی

تجربه ثابت کرده است که تعداد بسیار کمی از کمپین های تبلیغاتی واقعی هستند و امکان فروش و نقد شوندگی توکن های اعطا شده در آن برای کاربران فراهم می شود. توجه داشته باشید که دانستن اهداف ایردراپ مورد نظر اهمیت بسیار زیادی جهت کسب درآمد از این روش را دارد. در اغلب موارد هدف چیز دیگری خواهد بود. به عنوان نمونه ممکن است یک شرکت با هدف ایجاد کردن شرایط پامپ و دامپ به دنبال استفاده از مزیت های آن ایردراپ باشد. نداشتن آگاهی کافی سبب شده تا افراد زیادی نتوانند به هدف های مورد نظر خود در این کمپین ها برسند.

ایردراپ چگونه دریافت کنیم
ایردراپ ارز دیجیتال

اهداف ایردراپ ها چیست؟

 • آگاه کردن کاربران و اطلاع رسانی به آنان از وجود پروژه:

 شاید بتوان گفت که آگاهی بخشی به کاربران مهم ترین علت برگزاری ایردراپ است که توسط عرضه کنندگان اجرا می شود. بیشتر استارتاپ هایی که در ابتدا معرفی می شدند از کپی کردن طرح ها و ایده های دیگران به وجود می آمدند و با منتشر کردن یک white paper بی اعتبار و ضعیف به دنبال کسب سود بودند. همین مورد منجر به سردرگمی فعالان این حوزه و اشباع بازار شد. حتی بعضی از کشور ها مانند چین و امریکا به موضوع عرضه اولیه رمز ارزها وارد شدند. این موضوع سبب شد که عرضه کنندگان پروژه های جدید به فکر یک روش جذاب و قانونمند برای سر زبان انداختن نام پروژه خود باشند. در نهایت راه حلی که پیدا شد بسیار ساده بود.

آن راه حل این بود که عرضه کنندگان مقداری از توکن های خود را به صورت رایگان در بین مردم پخش کنند. کسانی که این توکن ها را دریافت می کنند، معمولا طرفداران قوی پروژه مورد نظر هستند که این امر موجب میشود که یک جامعه تبلیغاتی وسیع برای پروژه و معرفی آن ایجاد شود. ایردراپ برای استارتاپ‌های حوزه کریپتوکارنسی، بسیار سودمند است. چرا که به آن‌ها امکان می‌دهد که تا با خرج مقدار بسیار کمی از توکن‌های شبکه، جامعه ای از طرفداران و سرمایه‌گذاران این حوزه را برای خود ایجاد کنند.

 • پاداش دادن به کاربران:

سرمایه گذاران و فعالان این حوزه اهمیتی به تداوم و پایداری بلند مدت پروژه ها نمی دهند. اکثر آن ها جهت کسب سود بیشتر بین پروژه های مختلف سوئیچ می کنند. آنها فقط جهت ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا به این بازار ورود کرده اند. این در حالی است که سرمایه گذاران اصلا تلاشی جهت ارائه ارزش واقعی پروتکل انجام نمی دهند. این مورد می‌تواند به پروتکل‌ها آسیب شدیدی در بلندمدت وارد کند. جهت رفع این مشکلات، عده ای از عرضه کنندگان دست به توزیع سکه‌های رایگان زده اند. این سکه‌ها بین کاربرانی تقسیم می شود که سیستم آن‌ها را مورد استفاده قرار دهند یا به شکل بلند مدتی سکه‌های آن‌ها را هولد کنند. ایردراپ های انحصاری و هولدر جهت این منظور انجام می‌شود.

 • غیرمتمرکز کردن توزیع توکن‌ها:

سرمایه‌گذارانی که از توانایی مالی بالایی برخوردارند ممکن است با استفاده از اندوخته مالی خود، در روزهای اولیه معرفی یک پروژه جدید، اقدام به خرید درصد قابل توجهی از توکن های عرضه شده آن را بکنند. این موضوع سبب متمرکز شدن قدرت شبکه در دست چند نفر می شود. در اینصورت این یک شبکه متمرکز خواهد شد. یکی از مشکلات اصلی مطرح شده در پروژه‌ هایی مثل «دوج کوین» همین متمرکز بودن قدرت در شبکه است. مدیران پروژه جهت جلوگیری از این معضل، می بایست توکن‌های شبکه را بین افراد زیادی به صورت رایگان تقسیم کنند تا شبکه بتواند به شکل غیرمتمرکز حفظ شود. سقوط شبکه متمرکز در هر لحظه امکان پذیر است. به ویژه در بستر بلاک چین که هیچ قانونی جهت حمایت از افراد آسیب دیده در آن پیش بینی نشده است.

 • جذب سرمایه:

معمولا پس از انجام ایردراپ ، عرضه کنندگان اقدام به برگزاری عرضه اولیه رمز ارز خود در بسترهای مختلف می‌کنند. ایردراپ ارز دیجیتال یک روش خلاقانه و جذاب است که با کمترین هزینه بیشترین کارایی را جهت معرفی و جذب کاربران به پروژه دارد. عرضه کنندگان برای تداوم مسیر خود نیاز به جذب سرمایه‌گذار خواهند داشت. اگر اجرای یک ایردراپ موفقیت آمیز باشد در اینصورت، قیمت توکن آن به شکل صعودی افزایش خواهد داشت. چرا که کاربرانی که توکن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه می پردازند.

 در دنیای آنلاین امروز تمام پارامترهای تعامل کاربران با پروژه های مختلف را می‌توان بدست آورد. برای نمونه میزان بازدید هایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر یک پروژه همه گواه میزان تعامل کاربران با پروژه مورد نظر می باشند که قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ و فعالان این حوزه از این اطلاعات برای تخمین وضعیت آینده پروژه‌ها و تصمیم گیری جهت سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین ایردراپ هایی که موجب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌شود، می‌توانند باعث جذب سرمایه‌های جدید از سوی سرمایه گذاران فعال بازار و افزایش سرمایه شرکت شوند. میزان جذب سرمایه توسط عرضه کنندگان در عرضه های اولیه در برابر مقدار توکن های هدیه شده به کاربران معمولا بسیار زیاد تر است.

جمع‌آوری اطلاعات و شناخت دقیق جامعه کاربری

 جهت اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق، به شناخت جامعه هدف پروژه نیازمندیم. به همین دلیل، برای شناخت جامعه هدف ضروری است که نسبت به جمع آوری اطلاعات از کاربران اقدام کنیم. معمولا افراد کمی حاضر هستند که بدون کسب سود به پر کردن پرسش‌نامه‌ها اقدام کنند. یکی از هدف های برگزاری ایردراپ ها نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن های رایگان، فرم‌های اطلاعاتی را تکمیل می‌کنند. عرضه کنندگان هم می‌توانند با استفاده از اطلاعات دریافتی از کاربران، کمپین‌های تبلیغاتی بعدی خود را هدفمند تر از قبل برگزار کنند.

پروژه ایردراپ
پروژه ایردراپ

ایردراپ، روشی برای فریب کاربران ناآگاه

کلاه برداران همیشه در کمین کاربران ناآگاه هستند. هنوز هم هستند افرادی که به نکات امنیتی توجه نمی کنند و در دام کلاه برداران می افتند. لازم است بدانید که خطر کلاه برداری در ایردراپ ها خیلی بالا است. کلاه برداران با وعده های دروغین به سمت شما می آیند و قصد سرقت اطلاعات شما را دارند.

گاهی تنها یک اشتباه کافی است که همه دارایی تان به سرقت برود که دیگر قابل جبران نیست.پس هرگز نباید فریب تبلیغات دروغین را بخوریم. در ادامه به بعضی از نکات امنیتی در مورد مراحل انجام ایردراپ ها که ضروری است بدانیم، می پردازیم.

نکات امنیتی که در مورد ایردراپ ها باید رعایت کنیم

 • هرگز با کیف پول اصلی خود که دارایی زیادی در آن قرار داد سعی در شرکت کردن در ایردراپ ها نکنید. با این اقدام ساده به راحتی می توانید از سرقت احتمالی دارایی های خود جلوگیری کنید.
 • در ایردراپ هایی شرکت کنید که در سایت های معتبر معرفی شده باشند. نباید به هر تبلیغ یا اطلاع رسانی در مورد ایردراپ ها اعتماد کرد. قبل از اقدام به شرکت در ایردراپ ها سعی کنید از معتبر بودن آن مطمئن شوید. یکی دیگر از روش های بررسی صحت ایردراپ این است که در شبکه های اجتماعی نظرات کاربران مختلف درباره آن را بخوانید.
 • هرگز رمز خصوصی کیف پول خود را در اختیار کسی قرار ندهید. توجه داشته باشید هر ایردراپی که از شما تقاضای رمز خصوصی کیف پولتان را داشته باشد یقینا قصد کلاه برداری از شما را دارد.
 • ایردراپ ها رایگان هستند. پس اگر در ایردراپی شرکت کردید که از شما درخواست انتقال مقداری پول به آدرس خاصی را در ازای دادن توکن داشت، شک نکنید که جعلی است و بهتر است از آن بگذرید.
امنیت ایردراپ
امنیت در ارزهای دیجیتال ایردراپ

برای شرکت در این پروژه ها به چه چیز هایی نیاز داریم ؟

 • کیف‌پول اتریوم بسازید:

 به دلیل اینکه بیشتر توکن‌هایی که در ایردراپ ‌ها ارائه می‌شوند از نوع توکن‌های ERC20 هستند، لازم است که یک کیف پول سازگار با ERC20 داشته باشیم. این کیف پول متفاوت از کیف پول صرافی ها می باشد. پیشنهاد می‌شود که برای شروع از یکی از کیف پول های MetaMask یا MyEtherWallet استفاده کنید، اما جهت تامین امنیت بیشتر در آینده می توان از یک کیف‌پول سخت‌افزاری مانند Ledger Nano استفاده کرد.

 • کیف‌پول‌تان باید حتما فعال یا حتی دارای موجودی باشد:

 از آنجایی که ممکن است برخی کاربران سودجو برای دریافت توکن های رایگان بیشتر، اقدام به ساختن کیف پول های متعدد کنند اکثر ایردراپ ها سعی می کنند که فعالیت کیف پول ها را بررسی کنند تا از فعال بودن آن اطمینان حاصل کنند. منظور از فعال بودن کیف پول آن است که در حال استفاده از آن باشید و بدون سابقه فعالیت نباشد. این به این معناست که اگر فعالیتی در کیف پولتان دیده نشود ممکن است توکن رایگان دریافت نکنید. گاهی پیش می آید که برگزار کنندگان ایردراپ ها حتی برخی از انواع موجودی حساب ها را نیز بررسی کنند تا از فعال بودن کیف پول مطمئن شوند. این سخت گیری ها سبب توزیع عادلانه توکن های رایگان در بین کاربران خواهد شد.

 • داشتن اکانت در پیام رسان تلگرام:

 بسیاری عرضه کنندگان از پیام رسان تلگرام جهت ابزاری برای گفتگو استفاده می‌کنند و دلایل خوبی برای کار خود دارند. تلگرام جزو ابزارهای تبلیغاتی بشمار می رود. عرضه‌کنندگان رمزارزهای جدید قصد دارند که تعداد مخاطبان خود را افزایش دهند و چه چیزی بهتر از تلگرام که کاربران به گروه یا کانال تلگرام‌شان بپیوندند.حتما توجه داشته باشید که تا قبل از دریافت توکن های رایگان در کیف پول اتریم خود، از گروه یا کانال تلگرام عرضه کنندگان که در آن عضو هستید خارج نشوید. زیرا که احتمال دارد به دلیل خروج تان برای شما توکنی ارسال نکنند.

 • حساب‌کاربری توییتر بسازید :

یک حساب کاربری در توییتر ایجاد کنید. همانند پیام رسان تلگرام، ممکن است اکثر ایردراپ ‌ها از شما درخواست کنند که در توییتر آنها را نیز دنبال کنید. بعضی از آنها ممکن است حتی از شما بخواهند که توییت‌های‌شان را از حساب‌کاربری خودتان مجدد توییت کنید.عرضه کنندگان با این کار بیشتر سعی دارند که نام پروژه خود را در شبکه های اجتماعی بازتاب دهند.

 • داشتن نشانی ایمیل:

 برای فعالیت در دنیای مجازی داشتن ایمیل دیگر جز ضروریات است. تعدادی از ایردراپ‌ ها ممکن است از شما آدرس ایمیل تان را بخواهند. چنانچه تمایل ندارید که ایمیل اصلی خود را بدهید، می توانید اقدام به ساخت یک ایمیل جدید کنید. رمز عبور خود را حتما بخاطر بسپارید چون ممکن است از شما بخواهند ایمیل خود را تایید کنید.

کیف پولی ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

روش های پیدا کردن ایردراپ های معتبر کدامند؟

پیدا کردن ایردراپ جدید و دریافت آن کار سختی نیست. با عضویت در گروه های رمز ارزها در شبکه های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام، تلگرام، ردیت می توانید از ایردراپ های جدید مطلع شوید. فعالیت در سایت ها و فروم های رمزارز ها هم یکی از روش های دیگر است. چرا که عرضه کنندگان در این فضاها اقدام به تبلیغ ایردراپ خود می کنند. سایت های معتبر بسیاری در این حوزه وجود دارد که می توانید با ثبت نام در آن ها از  ایردراپ های جدید مطلع شوید. با ثبت نام در این سایت ها دیگر نیازی نیست که بخواهید هر روز در جست و جوی آنها ها باشید و هر زمان که پروژه جدیدی معرفی شود، این سایت ها با ارسال ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهند کرد.

روش دریافت ایردراپ

سایت های معتبری که به ما کمک می کنند

یکی از بهترین مرجع ها برای پیدا کردن پروژه های معتبر سایت معروف کوین مارکت کپ می باشد. از سایت های معتبر دیگری که ایردراپ های ارزدیجیتال را منتشر می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحقیق و بررسی صحت پروژها

بهتر است که قبل از شرکت در ایردراپ ها خودتان هم درباره آن تحقیق کنید و فقط به تبلیغات اطلاع رسانی شده بسنده نکنید. زیرا که ممکن است در تله کلاه برداران گرفتار شوید و اصلا پاداشی در کار نباشد. کلاه برداران سعی می کنند با ایجاد صفحات فیشینگ به اطلاعات کیف پولتان دسترسی پیدا کنند. برای مثال کانال cosmic trading در توییتر یکی از معتبرترین و معروف ترین مراجع اطلاع رسانی ایردراپ ها می باشد. شما می توانید به ایردراپ هایی که توسط این کانال معرفی می شوند اعتماد کنید، چرا که اکثر ایردراپ هایی که این کانال تا کنون معرفی کرده است، از نظر قانونی مورد تایید بوده اند.

امنیت در ارز دیجیتال

سایت کوین مارکت کپ

مراحل نحوه شرکت در پروژه های جدید

در اینجا قصد داریم روش شرکت کردن در ایردراپ ها از طریق سایت کوین مارکت کپ را باهم بررسی کنیم.

 • ابتدا باید در سایت کوین مارکت کپ ثبت نام کنیم تا اجازه شرکت در ایردراپ ها و پیوستن به آنها را داشته باشیم. بعد از وارد کردن ایمیل و رمز عبور نوبت به فعال سازی حساب و تایید ایمیل وارد شده می رسد. به صندوق ورودی ایمیل خود مراجعه کرده و روی لینک فعال سازی کلیک می کنیم.
ثبت نام کوین مارکت کپ
ثبت نام در سایت کوین مارکت کپ
نحوه ثبت نام سایت کوین مارکت کپ
تایید ایمیل
 • ابتدا وارد بخش ایردراپ ها در سایت کوین مارکت کپ به نشانی coinmarketcap.com/airdrop می شویم. یکی از پروژه ها را به عنوان نمونه انتخاب می کنیم.سپس در صفحه اطلاعات پروژه مورد نظر روی گزینه Join Airdrop  کلیک می کنیم. با توجه به پروژه ای که برای شرکت کردن انتخاب کرده اید چک لیستی از اقداماتی که باید برای شرکت در آن پروژه انجام دهید مانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود. شما می بایست همه اقدامات درخواستی را انجام دهید تا در آن ایردراپ شرکت داده شوید.
ثبت نام بروکر کوین مارکت کپ
کوین مارکت کپ ایردراپ
شرکت در ایردراپ

نکته ای که درباره سایت کوین مارکت کپ

به این نکته توجه داشته باشید که اگر به تازگی در سایت کوین مارکت کپ ثبت نام کرده باشید، دسترسی به شرکت در ایردراپ را ندارید . در ابتدای عضویت گزینه Join Airdrop  برای شما غیر فعال است و با پیامی رو به رو می شوید که از شما می خواهد به تعامل با سایت کوین مارکت کپ ادامه دهید تا این دسترسی برای شما ایجاد شود. این پیام در تصویر زیر مشخص شده است.

ایردراپ چیست؟ سرمایه گذاری در انواع ایردراپ
سایت کوین مارکت کپ

کیف پول‌های پشتیبانی کننده ایردراپ ها کدامند؟

یکی دیگر از مسائل مهمی که در ارتباط با ایردراپ ها وجود دارد، کیف پول های سازگار با آنها می باشد. هنگامی که در سایت کوین مارکت کپ وارد صفحه اطلاعات یک ایردراپ می شوید, در قسمت contract  می توانید کیف پول هایی که از آن ایردراپ پشتیبانی می کنند را مشاهده کنید. همچنین بلاک چینی که ایردراپ در بستر آن قرار دارد نیز در این بخش مشخص می شود. آدرس کیف پولی که برای شرکت در ایردراپ ارائه می دهید باید حتما از بین کیف پول های پشتیبانی کننده ایردراپ مورد نظر باشد. حالا به بررسی تعدادی از معروف‌ترین کیف پول ها می پردازیم.

کیف پول ارزهای ایردراپ
کیف پول ایردراپ
 • کیف پول متا مسک (MetaMask):

 جالب است بدانید که کیف پول مبتنی برweb3 که دارای بیشترین دانلود بوده است کیف پول متا مسک است. کیف پول متامسک دارای بیش از 30 میلیون کاربر می باشد. متامسک برای مرورگر های محبوب کروم و فایرفاکس هم افزونه دارد و کاربران دسکتاپ هم می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 • کیف پول فانتوم(Fantom):

برخی بر این باورند که کیف پول فانتوم جز یکی از بهترین ایردراپ های اخیر است که طرفداران بسیار زیادی دارد. کیف پول فانتوم هم مبتنی بر web3 است که روی بلاک‌چین سولانا ساخته شده و عملکرد تقریبا مشابهی با کیف پول متامسک دارد.

 • کیف پول آرجنت (Argent):

آرجنت از دیگر کیف پول های دیفای است که قابلیت‌های مختلفی دارد. شما این امکان را دارید که ارزهای دیجیتال را با کارمزد کم و امنیت بسیار بالا در لایه دوم اتریوم مبادله کنید. به این ترتیب، امکان خرید، فروش، کسب درآمد و مبادله سهام در این کیف پول امکان‌پذیر است.

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

مقایسه انواع پروژه ها از نظر ارزندگی

ایردراپ های جایزه و استاندارد گاها ارزش شرکت ندارند. معمولا توکن های رایگانی که در ایردراپ جایزه بین کاربران تقسیم می شود بسیار ناچیز است که جذابیت زیادی برای شرکت کنندگان ایجاد نمی کند. در ایردراپ های استاندارد هم توکن های دریافتی کاربران عملا ارزش زیادی ندارد. البته توجه داشته باشید که کاربران برای شرکت در ایردراپ استاندارد هیچ کار خاصی هم انجام نمی دهند.

ایردراپ هولدر، برای سرمایه‌گذاران پروژه ها مناسب است اما از قبل مشخص نمی شود که توکنی از پروژه‌های جدید به هولدرها تخصیص داده می‌شود یا خیر. پس این نوع ایردر اپ تا حد بسیار زیادی به میزان شانس افراد مرتبط است و از سوی دیگر ریسک سرمایه گذاری بلند مدت در پروژه‌ های رمز ارزها را نیز به دنبال دارد. در ایردراپ هاردفورک معمولا مبلغ قابل توجهی بین کاربران شبکه تقسیم می‌شود اما برای شرکت در این ایرداپ ها، کاربر می بایست هولدر یک رمز ارز باشد. از طرفی فرآیند هاردفورک به تنهایی برای شبکه بلاک چین یک تهدید بزرگ محسوب می‌شود. چرا که کاربران آن را به چند گروه تقسیم می‌کند.

ایردراپ‌ های انحصاری را شاید بتوان از بهترین ایردراپ ها دانست. این ایردراپ‌ ها به افرادی تعلق می‌گیرند که قبل از صدور توکن مورد نظر از ابزارهای آن شبکه استفاده می‌کنند. در این حالت، کاربران تکنولوژی‌ها یا ابزار های جدید شبکه را مورد استفاده قرار می دهند و در ازای استفاده از امکانات شبکه مقدار قابل توجهی توکن رایگان دریافت می‌کنند. در صورت بزرگ بودن ابعاد پروژه، دریافت توکن های رایگان بیشتر ممکن است اتفاق بیفتد. البته همیشه نمی توان از ایجاد توکن برای یک پروژه خاص مطمئن بود ولی با توجه به تاریخچه نتایج پروژه ها بهتر است در این ایردراپ ها شرکت کنیم.

مروری بر آنچه گفته شد

حالا به طور خلاصه همه آنچه در مورد ایردراپ ها گفته شد را بیان می کنیم . ایردراپ یک روش تبلیغاتی برای معرفی پروژه های جدید رمز ارزهاست که توسط عرضه کنندگان هر پروژه انجام می شود. کاربران با انجام خواسته های عرضه کننده ایردراپ مورد نظر، اقدام به شرکت در آن کرده و در صورتی که واجد شرایط باشند توکن رایگان دریافت می کنند.

قرعه کشی توکن رایگان

توزیع توکن های رایگان در ایردراپ ها گاهی به صورت قرعه کشی میان شرکت کنندگان است و گاهی هم به تمامی افرادی که در آن ایردراپ شرکت کرده اند، توکن رایگان تعلق می گیرد. کاربران می توانند با هولد کردن توکن ها از این پروژه ها حمایت کنند. در صورت رشد و موفقیت این پروژه ها قیمت توکن ها هم افزایش پیدا می کند و افرادی که توکن رایگان گرفته اند می توانند با فروش آنها سود بی دردسر و راحتی را بدست آورند.

ایردراپ ها دارای انواع متنوعی هستند و هر کدام از آن ها کاربران خاص خود را مد نظر دارند. برای با خبر شدن از پروژه های ایردراپ جدید می توانید به سایت های معتبری که پیش تر معرفی شد مراجعه کنید . همچنین در شبکه های اجتماعی هم امکان پیگیری کردن اخبار آن ها را دارید. نکته ای که باید در مورد ایردراپ ها به آن توجه کرد این است که نباید فریب هر تبلیغاتی را بخوریم و به هر ایر دراپ ی اعتماد کنیم. چرا که کلاه برداران همیشه در کمین هستند تا با یک اشتباه ما اطلاعات کیف پول و دارایی هایمان را به سرقت ببرند. به همین دلیل ضروری است که به نکات امنیتی گفته شده حتما توجه داشته باشیم که متضرر نشویم.

ایردراپ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *