اسپرد چیست ؟ بروکر با کمترین اسپرد در فارکس

برای دانستن اینکه اسپرد چیست ، با ما همراه باشید. اسپرد یکی از مهم‌ترین مفاهیم انجام معاملات در فارکس است. در این مقاله قصد داریم مفهوم اسپرد در فارکس و روش محاسبه‌ی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

اسپرد چیست ؟

پیش از هر چیزی لازم است به سوالی که هم اکنون در ذهن شما به وجود آمده است پاسخ دهیم؛ سوال این است که اصلا اسپرد چیست ؟ اسپرد واژه‌ای هست که در زمینه‌های مختلف مالی و اقتصادی معانی گوناگونی دارد. در بازار به مابه تفاوت قیمت خرید و فروش توسط یک شخص حقیقی یا حصوقی مانند کارگزار را اسپرد می گویند.

به کلی واژه‌ی اسپرد فرق ما بین قیمت پیشنهاد شده و درخواستی (قیمت خرید و فروش) دارایی‌های مختلف همچون اوراق قرضه، سهام و یا جفت ارزهای فارکس را می توانیم به اصطلاح، اسپرد در نظر بگیریم. هر یک از کارگزارانی که در فارکس فعالیت دارند، برای هر یک از جفت ارزهایی که به افراد معرفی می‌کنند، دو قیمت مختلف در نظر می‌گیرند که همان قیمت پیشنهادی و درخواستی می‌باشد.

فرض بگیرید یک صرافی، قیمت یک ارز را 5000 تومان قرار داده و شما در قیمت 5000 تومان می توانید آن ارز را بخرید. اما بی شک، اگر قصد فروش ارز را داشته باشید، آن صرافی، همان ارز را در قیمت 4800 تومان از شما می‌خرد. در واقع سود صرافی همین مابه تفاوت قیمت خرید و فروش است که به عنوان کارمزد یا اسپرد، می تواند از خرید و فروش ارزها بدست بیاورد.

ویدیوی اسپرد چیست

اسپرد چیست؟

اسپرد بروکر در فارکس

در فارکس نیز، همین گونه است و قیمت جفت ارزهای مختلف، در یک زمان، دو عدد مختلف می باشد. یکی را به اسم ask (فروش بروکر به ما) و دیگری را قیمت bid (خرید بروکر از ما) می گویند. قیمت اسک یا فروش بروکر، همیشه اندکی بالاتر از قیمت بید است.

بروکر با کمترین اسپرد

از دید تریدرها بروکرهایی که کمترین اسپرد را به نمایش بگذارند، بهتر هستند. در سایت هشتصد، با بررسی تمام بروکرهای فارکس، لیست بروکرها با کمترین اسپرد را تهیه و در اختیار شما قرار داده ایم. برای مشاهده این لیست، می توانید وارد لینک زیر شوید و مقایسه بروکر ها از جهت های مختلف، از جمله مقایسه به لحاظ کمترن اسپرد در فارکس را ببینید:

قیمت پیشنهادی همان قیمتی است که در هنگام فروش برای ارز پایه در نظر گرفته می‌شود. در مقابل قیمت درخواستی را داریم که قیمت ارز پایه در هنگام خرید است. حال اگر تفاوتی که بین این دو قیمت وجود دارد را محاسبه کنید، اسپرد را محاسبه کرده‌اید. از اسپرد به عنوان اسپرد پیشنهادی/درخواستی نیز یاد می‌شود.

درآمد بروکرها از اسپرد است

بسیاری از حساب ها در بروکرهای مختلف، در قبال اجرای دستورات خرید و فروش تریدرها از آن ها هیچ کمیسیونی را دریافت نمی کنند.

سوالی که در محاسبه‌ی اسپرد مطرح است این است که هر یک از کارگزاران و بروکرهای فارکس، چگونه بدون دریافت کمیسیون درآمد کسب می‌کنند؟ اسپرد کارمزدی است که کارگزاری‌ها در حین انجام تراکنش خرید یا فروش دریافت می‌کنند.

در بعضی موارد به جای عبارت هزینه‌ی تراکنش، از عبارت اسپرد پیشنهادی برای خرید استفاده می‌شود. در واقع هر یک از کارگزاری‌ها به جای این که دستمزدی را به شکل جداگانه دریافت کنند، این هزینه روی قیمت جفت ارزی که مایل به خرید یا فروش آن هستید قرار می‌گیرد.

این یک امر کاملا منطقی است، کارگزار خدماتی را به شما ارائه می‌دهد و در ازاء این خدمات دستمزد دریافت می‌کند؛ به عبارتی کارگزاران در هنگام فروش ارز به شما با قیمتی بیشتر از قیمت خرید و همچنین هنگام خرید ارز از شما با قیمتی کمتر از قیمت فروش، درآمدزایی می‌کنند.

این تفاوت قیمت‌ها، معنی اسپرد را می‌سازند. به این ترتیب کارگزاران بدون این که اسمی از کمیسیون ببرند، از شما کمیسیون دریافت می‌کنند.

اسپرد چیست؟
اسپرد چیست؟

مفهوم اسپرد در فارکس

با توجه به معنی اسپرد، مفهوم اسپرد در فارکس مشخص است؛ اسپرد در فارکس همان تفاوت هزینه‌ی ناچیزی است که در قیمت پیشنهادی (خرید) و درخواستی (فروش) در طول معامله‌ی هر جفت ارز تعیین می‌شود.

هنگامی که قیمت تعیین شده برای یک جفت ارز را بررسی می‌کنید، تفاوت بین قیمت خرید و فروش را مشاهده می‌کنید. این همان اسپرد یا اسپرد پیشنهادی/درخواستی است که پیش‌تر از آن یاد کردیم.

در کل در هر معامله‌ای که در فارکس انجام می‌شود، یک جفت ارز خریداری شده یا به فروش می‌رسد؛ قیمت پیشنهادی در این معاملات، قیمت خرید ارز پایه است و قیمت درخواستی، هزینه‌ی فروش آن را نشان می‌دهد.

جالب است بدانید که معامله‌ی اکثر جفت ارزها در فارکس بدون کارمزد انجام می‌شود؛ با این وجود محاسبه‌ی هزینه‌ی اسپرد در فارکس یکی از ملزومات انجام معاملات است و حکم همان اسپرد را دارد.

اندازه‌ای که برای اسپرد در فارکس تعیین می‌شود، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار داشته و متفاوت است؛ برای مثال نوع جفت ارزی که معامله می‌شود، میزان نوسان این جفت ارزها، اندازه‌ی معامله‌ی شما و سایر عوامل در اندازه‌ی اسپرد تاثیر می‌گذارند.

از جمله جفت ارزهای اصلی که اندازه‌ی معامله‌ی آن‌ها نسبت به سایر جفت ارزها بیشتر است عبارت‌اند از EUR/USD (یورو و دلار آمریکا)، USD/JPY (دلار آمریکا و ین ژاپن)، GBP/USD (پوند انگلیس و دلار آمریکا) و USD/CHF (دلار آمریکا و فرانک سوئیس).

در ادامه‌ی متن به بررسی مطلبی بسیار مهم یعنی محاسبه‌ی اسپرد در فارکس خواهیم پرداخت.

پیپ چیست؟

تغییراتی که در اسپرد در فارکس به وجود می‌آید، با حرکات کوچک قیمت که اصطلاحا پیپ نامیده می‌شود اندازه‌گیری می‌شوند؛ لازم به ذکر است که قیمت کلی انجام معامله بر روی یک جفت ارز، تنها با تکیه بر اسپرد تعیین نمی‌شود. واحد لات نیز در این اندازه‌گیری‌ها مد نظر قرار می‌گیرد.

مفهوم اسپرد در فارکس
مفهوم اسپرد در فارکس

انواع اسپرد در فارکس

انواع مختلفی از اسپرد در فارکس وجود دارد که آشنایی با آن‌ها، مبحث بسیار مهمی است که برای فعالیت در بازار فارکس باید پیش از هر چیزی به آن پرداخته شود. پیش از آن لازم است اشاره‌ای به مفهوم اسپرد بازدهی داشته باشیم که تحت عنوان اسپرد اعتباری نیز شناخته می‌شود.

تفاوت نرخ بازدهی که بین دو نوع اقلام سرمایه گذاری وجود دارد، اسپرد بازدهی نامیده می‌شود. بسیاری از تحلیلگران فارکس، اسپرد بازدهی را تحت عنوان پرداخت بازده X بر Y می‌خوانند؛ در واقع اسپرد بازده درصد بازدهی سالانه‌ی سرمایه‌گذاری روی یکی از اقلام مالی منهای درصد بازدهی سالانه سرمایه‌گذاری روی اقلام دیگر است.

برای این که بتوان قیمت اوراق بهادار را با قیمت فعلی بازار تطبیق داده و به تنزیل این قیمت‌ها کمک کرد، لازم است اسپرد بازده را به یک منحنی بازده که به عنوان منحنی معیار مد نظر قرار گرفته، اضافه کرد. به طور کلی اسپرد بازده و اسپرد صفر، از شاخه‌های مختلف اسپرد هستند.

با این حال انواع مختلف از اسپردهایی که در یک پلتفرم معاملاتی مشاهده می‌شوند، بستگی به بروکرها یا کارگزاری‌های فارکس و نحوه‌ی کسب درآمد آن‌ها دارد. در کل اسپردهای شناور و ثابت، از انواع مختلف اسپرد در فارکس می‌باشند.

کارگزارانی که به عنوان بازارساز در فارکس فعالیت دارند، بیشتر اسپردهای ثابت را ارائه می‌دهند. اسپردهای شناور نیز توسط کارگزارانی که مدل‌های میز غیرمعاملاتی را اجرا می‌کنند، ارائه می‌شوند‌. برای آشنایی کامل با مفهوم و کاربرد هر یک از انواع اسپرد در بازار فارکس، ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید.

انواع اسپرد در فارکس
انواع اسپرد در فارکس

اسپرد ثابت در فارکس چیست؟

یک اسپرد در فارکس در صورتی در دسته‌ی اسپردهای ثابت قرار می‌گیرد که در هر شرایطی ثابت باشد؛ در واقع اسپردهای ثابت در فارکس بدون توجه به شرایط بازار و در بازه‌های زمانی معین، ثابت هستند و تغییری نمی‌کنند.

به عبارت دیگر چه بازار حالت نوسانی داشته باشد و چه نه، اسپرد از این حالات تاثیری نمی‌پذیرد و به همان شکلی که هست باقی می‌ماند. همانطور که گفته شد بیشتر کارگزاران بازارساز که از مدل میز معاملات استفاده می‌کنند، اسپردهای ثابت را ارائه می‌دهند.

کارگزاران بازارساز، بهترین موقعیت‌های معاملاتی را خریداری می‌کنند و به معامله‌گران بازار فارکس ارائه می‌دهند. به عبارتی در این حالت کارگزار نقش طرف مقابل معاملات مشتریان خود را ایفا می‌کند.

وجود میز معامله یک امتیاز برای معامله‌گران فارکس است و امکان ارائه‌ی اسپردهای ثابت را برای کارگزاران فراهم می‌آورد‌؛ از این طریق کارگزاری‌ها می‌توانند قیمت‌هایی را که به مشتریان خود ارائه داده‌اند را به راحتی کنترل کنند.

اسپرد شناور در فارکس چیست؟

با توجه به نام این نوع از اسپرد در فارکس، می‌توان به معنا و کاربرد آن پی برد. اسپرد شناور یا متغیر در بازار فارکس حالت ثابتی ندارند و همیشه در حال تغییر هستند. اسپردهای متغیر، تفاوت پیوسته در حال تغییر قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی بین جفت ارزهای مختلف را نشان می‌دهد.

اسپردهای متغیر بیشتر توسط کارگزارانی ارائه می‌شوند که از میزهای غیرمعاملاتی استفاده می‌کنند. این کارگزاران قیمت جفت ارزی که ارائه می‌دهند را از چندین ارائه دهنده‌ی نقدینگی دریافت می‌کنند و قیمت دریافتی را بدون استفاده از میزهای معاملاتی به معامله‌گران منتقل می‌سازند‌.

در واقع در این حالت کارگزاران کنترلی بر روی اسپردها ندارند‌ و اسپردهای فارکس بر اساس میزان عرضه و تقاضای ارزها و نوسانات کلی بازار تغییر پیدا می‌کنند. به طور معمول اسپردها هنگامی که داده‌های اقتصادی منتشر می‌شوند و در ایام دیگری که میزان نقدینگی در بازار فارکس کم می‌شود، افزایش پیدا می‌کنند.

مثلا ممکن است همین حالا در حال معامله‌ی یک جفت ارز باشید و درست در لحظه‌ای که می‌خواهید خرید خود را نهایی کنید، اسپرد افزایش پیدا کند. در کل می‌توان گفت که اسپردهای متغیر در شرایط لحظه‌ای، تغییر پیدا می‌کنند.

انواع اسپرد در فارکس
انواع اسپرد در فارکس

مهم‌ترین شاخص‌های تعیین کننده‌ی اسپرد در فارکس

یکی از سوالات پرتکرار در رابطه با اسپرد در فارکس این است که شاخص اسپرد در بازار فارکس چیست و این که شاخص اسپرد به چه شکل مشخص می‌شود؟ منحنی رسم شده روی نمودار که تعیین کننده‌ی جهت اسپرد در رابطه با قیمت درخواستی و پیشنهادی می‌باشد همان شاخص اسپرد در فارکس می‌باشد.

از طریق این شاخص‌ها می‌توان به تغییرات اسپرد را در طی زمان پی برد. پیش‌تر نیز اشاره کردیم که اسپرد در فارکس بسته به شرایط بازار می‌توان تغییر پیدا کند و عوامل مختلفی در ایجاد این تغییرات دخیل هستند.

در صورتی که بازار حالت ثابتی نداشته باشد، میزان نقدینگی جفت ارزها کاهش پیدا می‌کند و اسپرد دچار تغییر می‌شود. برای مثال اخبار اقتصادی جهان یکی از عوامل مهمی هستند که در بروز این تغییرات نقش دارند، در نتیجه با دنبال کردن این اخبار می‌توانید از وجود اسپردهای گسترده در بازار فارکس مطلع شوید.

نکته‌ی کمک کننده‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر تقاضا برای انجام معاملات بر روی جفت ارزهای مختلف افزایش پیدا کند، اسپردهای کمتری برای این جفت ارزها وجود خواهد داشت؛ البته که میزان نقدینگی برای این جفت ارزها بیشتر خواهد بود.

میزان عرضه و تقاضا برای جفت ارزهای مختلف نیز از عواملی هستند که روی اسپردهای فارکس تاثیر دارند.

مهم‌ترین شاخص‌های اسپرد در فارکس
مهم‌ترین شاخص‌های اسپرد در فارکس

بروکر با کمترین اسپرد چیست؟

با توجه به چیستی اسپرد در فارکس، می‌توان فهمید که بروکر با کمترین اسپرد چه ویژگی‌هایی دارد. اسپرد دریافتی توسط کارگزاران در ظاهر ممکن است بسیار ناچیز باشد و نیازی به محاسبه‌ی آن نباشد، ارزش این اسپرد اغلب به چند پیپ یا کسری از درصدی از ارزش واحد پول می‌رسد.

البته اسپردها هزینه‌های عملیاتی قابل توجهی را برای معامله‌گران همراه دارند، مخصوصا اگر معمامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی بسیار بزرگی داشته باشند. از این رو بهترین کار این است که یک کارگزار فارکس که اسپرد پایین‌تری را ارائه می‌دهد را انتخاب کنید؛ با این کار هزینه‌ی انجام معاملات به حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

کمترین اسپرد در فارکس، تفاوت قیمت کمتر بین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی برای یک جفت ارز است؛ هر چه اسپرد کمتر باشد، کارمزد دریافتی توسط کارگزار نیز کمتر خواهد بود، به این معنی که قیمت واقعی یک جفت ارز نزدیک‌تر خواهد بود.

کسب اطلاعات درباره‌ی بروکرهای فارکس با کمترین اسپرد به شما کمک می‌کند تا معاملات پرسود‌تری انجام دهید. در طرف مقابل هر چه اسپرد بیشتر باشد، هزینه‌ای که برای انجام معاملات در فارکس و خرید ارز باید پرداخت شود بیشتر خواهد بود و زمانی که همان ارزها را به بازارسازان می‌فروشید، سود کمتری شامل حال شما می‌شود. به این ترتیب کارگزاران فارکس که بدون کمیسیون فعالیت می‌کنند، اسپرد را خودشان تعیین می‌کنند.

بروکر با کمترین اسپرد
بروکر با کمترین اسپرد

مزایای انتخاب بروکر با کمترین اسپرد در فارکس

تا اینجا چندین بار گفتیم که کمترین اسپرد در فارکس به معنای بیشترین سود در انجام معاملات است. اما سوال اصلی این است که مزایای انتخاب بروکر با کمترین اسپرد در فارکس چیست؟ یکی از بارزترین مزایای انتخاب کارگزاری یا بروکرها با کمترین اسپرد در فارکس، کمتر شدن هزینه‌های اولیه است.

از آنجایی که از اسپرد می‌توان به عنوان نوعی پورسانت برای کارگزاری‌های بورس یاد کرد، اسپردهای پایین‌ترین برای شما نشان دهنده‌ی قیمت‌های پرداختی پایین جهت پرداخت به عنوان پورسانت است.

علاوه بر آن کارگزاری‌ها با اسپرد پایین‌تر خدمات متنوع برای مشتریان خود جهت انجام معاملات را به شکل مستقیم‌تری ارائه می‌دهند؛ دلیل آن این است که اسپرد پایین‌تر به این معنی است که اسپردهای ارائه شده به قیمت واقعی یک جفت ارز در بازار فارکس نزدیک‌تر هستند.

بروکرهایی که اسپرد کمتری دارند، محاسبه‌ی سود و زیان احتمالی حاصل از انجام معاملات مختلف را برای معامله‌گران آسان‌تر می‌سازند و این امکان را به آن‌ها می‌دهند تا استراتژی معامله‌ی خود را آگاهانه‌تر انتخاب کنند.

پس اگر مایل به انجام معاملات به شکل روزانه هستید و تمایل دارید از نوسانات مداوم قیمت ارز در بازار سود ببرید، انتخاب اسپردهای پایین‌تر چیزی است که باید در اولویت انتخاب‌های خود قرار دهید.

ریسک انتخاب بروکر با کمترین اسپرد در فارکس

انتخاب بروکرها با کمترین اسپرد در فارکس علاوه بر این که مزایای بی‌شماری را به همراه دارد، ریسک‌هایی دارد که باید پذیرای آن‌ها باشید.

اسپردها برای تعیین میزان نقدینگی در بازار فارکس محاسبه می‌شوند؛ نقدینگی به معنای دسترسی معامله‌گران به یک جفت ارز خاص برای عرضه یا تقاضا در بازار است. مثلا ارزهایی مثل دلار آمریکا که زیاد معامله می‌شوند، نقدینگی بالایی دارند؛ به عبارت دیگر معامله‌گران هر زمانی که بخواهند می‌توانند این ارزها را با قیمت دقیق مورد نظر خود در بازار فارکس خریداری کرده یا بفروشند.

در مقابل برای ارزهایی که نقدینگی کمتری دارند، امکان دسترسی به آن‌ها در شرایط خاص بازار دشوارتر است. این جفت ارزها با نقدینگی کمتر، اسپرد بیشتری را می‌طلبند؛ چرا که هزینه‌ی تسهیل انجام معاملات به وسیله‌ی این ارزها برای کارگزاران بالاتر است.

اسپرد در بروکرهای مختلف
مزایا و ریسک انتخاب بروکر با کمترین اسپرد در فارکس

کدام حساب فارکس کمترین اسپرد را دارد؟

یکی از اطلاعات کمک کننده برای شما جهت انجام فعالیت مفید و پربازده در بازار فارکس این است که بدانید کدام حساب فارکس کمترین اسپرد را دارد؟ مشخصا میزان اسپرد در بروکرها یا حساب‌های مختلف فارکس متفاوت است، مقایسه‌ی بروکرها می‌‌تواند یک راه حل عالی برای انجام معاملات پربازده برای شما باشد.

پیش از هر چیز لازم است بدانید که بروکری که کمترین اسپرد را دارد، لزوما بهترین بروکر نیست. یافتن کارگزارانی که کمترین اسپرد را دارند و بدون دریافت کمیسیون و کارمزد اضافی فعالیت می‌کنند، می‌تواند سخت و چالش برانگیز باشد.

به طور کلی تعداد حساب‌های فارکس که دارای کمترین اسپرد هستند زیاد است، با این حال نمی‌توان برای تمامی این حساب‌ها ویژگی‌ها و مزایای یکسانی را در نظر گرفت.

بازار معاملات فارکس در دنیای امروز حکم یک اکوسیستم را ایفا می‌کند که از تنوع بالایی برخوردار است و عمدتا توسط کارگزاران و معامله‌گرانی که در آن فعالیت دارند هدایت می‌شود.

جریانی که در زمان کنونی در بازار فارکس می‌گذرد با جریانی که در قرن 19 می‌گذشت کاملا متفاوت است. در گذشته تنها نخبگان، مقامات دولتی، سیاستمداران و موسسه‌های مالی قادر به انجام معاملات مختلف در بازار فارکس بودند؛ امروزه با تغییر پیدا کردن شرایط، امکان انجام معامله برای تمامی افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری در فارکس هستند وجود دارد و سرمایه‌گذاری در فارکس دیگر چیز دور از ذهنی نیست.

با این وجود افرادی که مایل به فعالیت در بازار فارکس هستند، باید در یکی از موسسات کارگزاری فارکس یا بروکرها ثبت نام کنند؛ این کارگزاران شرکت‌هایی هستند که بستر مناسب انجام معاملات بر روی ارزهای کشورهای خارجی را برای معامله‌گران فراهم می‌آورند.

هنگامی که یک کارگزار فارکس را انتخاب می‌‌کنید، نباید تنها به فکر انتخاب بروکرهایی که کمترین اسپرد را دارند باشید؛ میزان اسپرد در بروکرهای مختلف متفاوت است، بنابراین هنگام انتخاب علاوه بر توجه به میزان اسپرد در بروکرهای فارکس، باید بروکری را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. توجه به خدمات ارائه شده توسط کارگزاران مختلف، به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را داشته باشید.

خلاصه که توجه داشتن به ویژگی‌هایی مثل میزان اسپرد، حداقل سپرده‌ی مجاز، ارزهای پایه‌ی مجاز، انواع مختلف حساب‌های ارائه شده توسط کارگزاری‌ها، پاداش‌ها و گزینه‌های سپرده و برداشت توجه داشته باشید.

حساب فارکس با کمترین اسپرد
حساب فارکس با کمترین اسپرد

روش معامله با بروکرهایی که کمترین اسپرد را دارند

حالا که از مزایا و ریسک انتخاب بروکرها با کمترین اسپرد در فارکس مطلع شدید، ممکن است بپرسید که روش معامله با بروکرهایی که کمترین اسپرد را دارند به چه شکل است؟

هنگام که یک کارگزاری با کمترین اسپرد در فارکس را انتخاب کردید که پیپ‌های خاص خود را ارائه می‌دهد، در واقع بهترین فرصت جهت انجام معاملات در فارکس برای شما فراهم آمده است.

با یافتن یک جفت ارز در فارکس، لازم است پیگیر تفاوت بین قیمت خرید و فروش آن شوید و این تفاوت قیمت که همان اسپرد است را در تجارت خود لحاظ کنید. چرا که اگر قیمت این یک جفت ارز مطابق میل شما تغییر کند، این تغییر قیمت به شما ایده‌ی روشنی از روش انجام معاملات برای کسب سود بیشتر خواهد داد.

برای فهم بهتر به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید که می‌خواهید جفت ارز EUR/USD را معامله کنید که قیمت درخواستی و پیشنهادی تعیین شده توسط کارگزار شما برای این جفت ارز به ترتیب 1.0664 و 1.0661 است؛ می‌بینید که در اینجا اندازه‌ی پیپ برابر 3 است.

در صورتی که مایل به خرید جفت ارز EUR/USD و فروش مستقیم آن به کارگزار خود باشید، با توجه به اسپرد 3 پیپ سودی به شما تعلق نمی‌گیرد.

پس برای فروش و کسب سود، جفت ارز مورد نظر باید به اندازه 4 پیپ افزایش پیدا کند. پیپ کم به منزله‌ی وجود موانع کمتر و کسب سود بیشتر از انجام یک معامله است.

روش معامله با بروکرهایی که کمترین اسپرد را دارند
روش معامله با بروکرهایی که کمترین اسپرد را دارند

روش کاهش اسپرد در فارکس

برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق در بازار فارکس که از هر معامله‌ای که انجام می‌دهد سود ببرد، باید روش انجام معاملات به شکلی مقرون به صرفه را یاد بگیرید.

معامله‌گران با تجربه‌ی فارکس قبل از این که وارد هر معامله‌ای شوند، سود حاصل از آن را محاسبه کرده و ارزش آن را می‌سنجند؛ در واقع موضع اصلی آن‌ها در یک معامله این است که انجام این معامله برای آن‌ها چقدر هزینه دارد و سودی که از انجام آن دریافت می‌کنند چقدر است. این معامله‌گران تنها با کارگزاری‌هایی که بیشترین اسپرد را تعیین می‌کنند معامله می‌کنند.

سوال اصلی این است که چگونه می‌توان اسپرد را کاهش داد؟

چند روش مختلف برای تجارت با کمترین اسپرد و به اصطلاح کاهش اسپرد وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

انتخاب کارگزاران فارکس با اسپردهای شناور یا متغیر

با توجه به مفهوم و کارایی اسپردهای متغیر، حتما به مزایای معامله با این نوع اسپردها پی برده‌اید. جالب است که بیشتر معامله‌گران فارکس و همچنین کارگزاری‌ها، اسپردهای ثابت را به نوع شناور ترجیح می‌دهند.

البته بسیاری از کارگزاری‌ها برای جلب نظر سرمایه‌گذاران و جذب مشتری بیشتر، از اسپردهای ثابت استفاده می‌کنند. لازم است بدانید که استفاده از اسپرد ثابت همیشه مفید نیست و گاهی می‌توانید ضررهای بسیاری را به همراه داشته باشد؛ در بیشتر موارد کارگزاری‌ها از تبلیغات اسپردهای ثابت به عنوان یک ترفند بازاریابی استفاده می‌کنند و از این طریق معامله‌گرانی که در بازار فارکس تازه کار هستند را مجاب به همکاری و ثبت نام در کارگزاری خود می‌سازند.

این کارگزاری‌ها به جای منتقل کردن سفارش‌ها به جریان بازار، چندین موقعیت مختلف را برای مشتریان خود به وجود می‌آورند؛ این کار باعث ایجاد تضاد در منافع این کارگزاری‌ها و مشتریان آن‌ها شده و به نوعی هدف مشترک را تغییر می‌دهد و واضح است که کارگزاری‌ها به هیچ وجه سود و منافع مشتریان را به سود کردن خود ترجیح نمی‌دهند.

نکته‌ی دیگر این که بسیاری از کارگزاری‌های که با اسپردهای ثابت فعالیت می‌کنند، در برخی شرایط خاص از انجام معاملات برای مشتریان خودداری می‌کنند. کارگزاری‌ها با اسپردهای ثابت، بیشتر معامله‌گران مبتدی را که با روند انجام معاملات آشنایی نداشته و تجربه‌ی کافی ندارند هدف قرار می‌دهند.

روش کاهش اسپرد در فارکس
روش کاهش اسپرد در فارکس

معامله‌ی جفت ارزهایی که نقدینگی بالایی دارند

در صورتی که به انجام معاملات مقرون به صرفه تمایل دارید، بهترین ایده‌ای که می‌توانید برای انجام معاملات خود در نظر داشته باشید این است که به طور عمده جفت ارزهایی که نقدینگی بالایی دارند را معامله کنید.

البته جفت ارزهای عجیب و غریبی که چندان مشهور نیستند، ممکن است به دلیل نوسانات زیادی که در قیمت آن‌ها ایجاد می‌شود برای معامله‌گران جذاب‌تر به نظر برسند؛ برای مثال جفت ارزهای عجیبی همچون USD/ZAR که اسپردهای بیشتری دارند.

با این وجود مشخص است که سرمایه‌گذاری روی این جفت ارزها یک تجارت بی‌ثبات و ناپایدار است و کسانی که در بازار فارکس تازه وارد هستند، بهتر است چنین ریسکی را قبول نکنند.

معامله‌گران تازه‌کار بهتر است فعالیت خود در فارکس را با جفت ارزهایی که بیشترین نقدینگی را دارند (مثل EUR/GBP، AUD/JPY، AUD/USD، EUR/JPY، USD/CHF و EUR/USD) آغاز نمایند. این جفت‌ها با مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین اسپردها قابل معامله هستند.

به طور کلی قاعده‌ی اصلی بازار فارکس این است که هر چه حجم معاملات یک جفت ارز بیشتر باشد، هنگامی که بازار در شرایط عادی قرار داشته باشد کارگزارن بیشتر به اسپردهای کمتر تمایل نشان می‌دهند.

کاهش اسپرد در فارکس
کاهش اسپرد در فارکس

خودداری از معامله کردن قبل یا بعد از انتشار اخبار مهم سیاسی و اقتصادی

یکی از نکات بسیار مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که اسپردها همیشه در حالت عادی قرار ندارند و ممکن است گاهی دچار نوسانات شدید شوند؛ این مسئله حتی در زمانی که شخص در حال معامله کردن جفت ارزهای اصلی با یک کارگزاری معتبر و قابل اطمینان می‌باشد نیز ممکن است پیش بیاید.

این تمایلات و خواسته‌های سرمایه‌گذاران برای انجام معاملات، درست موقع انتشار اخبار مهم سیاسی و اقتصادی اوج می‌گیرد. در برخی شرایط تاثیر این اخبار بر نوسانات قیمت ارزها بسیار زیاد بوده و کارگزاری‌های فارکس در جهت کاهش دادن میزان ریسک پذیری معاملات، قبل و بعد از انتشار این اخبار پهنای اسپرد را به شکلی چشم‌گیر افزایش می‌دهند.

در نتیجه معامله‌گران باید همواره به تقویم معاملاتی خود توجه داشته باشند و از این طریق از توانایی تشخیص مواقعی را که انتشار خبرهای مختلف می‌تواند تاثیراتی منفی را بر وضعیت بازار داشته باشد، برخوردار باشند و قبل یا بعد از انتشار این اخبار از انجام هر معامله‌ای خودداری نمایند.

کاهش اسپرد
کاهش اسپرد

انجام معاملات در ساعات مناسب

یکی از اقداماتی که می‌تواند برای انجام معاملات پر سود به معامله‌گران تازه‌کار کمک کند، انتخاب ساعات معاملاتی مناسب است. در واقع زمان و روز نیز در اندازه‌ی اسپردها تاثیر مستقیم دارد. به دلیل این که در طول روز حجم زیادی از جفت ارزهایی معامله می‌شوند، هزینه‌ی معاملات در جلسات معاملات اصلی (نیویورک، توکیو، لندن و سیدنی) به حد بسیار کمی می‌رسد.

بسیاری از معامله‌گران کهنه‌کار که تجربه‌ی بالایی در انجام معاملات فارکس دارند، ترجیح می‌دهند تا معاملات خود را در طی این ساعات انجام دهند تا از این طریق کمترین اسپردها نصیب آن‌ها شود. علاوه بر آن قیمت برخی از ارزها همچون یورو در ساعت مشخصی از روز نوسان کمتری داشته و تقریبا ثابت است.

معامله‌گران خبره از این وضعیت به نفع خود استفاده می‌کنند و معاملات خود را تنها در دوره‌هایی که نوسانات کمتری در بازار وجود دارد انجام می‌دهند.

انجام معاملات در ساعات مناسب
انجام معاملات در ساعات مناسب

انجام معاملات با بیشترین اسپرد

یکی از موضوعات مهم در رابطه با اسپرد در فارکس این است که معامله‌گران نباید تنها به فکر انجام معاملات با کمترین اسپرد باشند. معاملات مقرون به صرفه تنها با جستجوی اسپرد کم انجام نمی‌شوند.

مطلب دیگری که در انجام این معاملات مهم است، فعالیت درست کارگزاری‌ها و اجرای سفارش‌ها به شکل سریع و مطمئن است. سفارش‌هایی که معامله‌گران ثبت می‌کنند، باید با همان قیمتی که در زمان کلیک بر روی دکمه‌ی خرید یا فروش تعیین شده اجرا شوند.

با اجرای آهسته‌ی این سفارش‌ها قیمت جفت ارزها ممکن است چندین پیپ در یک جهت اشتباه حرکت کند و به موقعیتی با اسپرد گسترده‌تر برسد.

این وضعیت در آخر هزینه‌ی زیادی را برای معامله‌گران می‌تراشد. در مقابل وقتی اجرای سفارشات سریع باشد، معامله‌گران می‌توانند انجام شدن سفارش‌ها با نرخ‌های تعیین شده توسط کارگزاری را تضمین شده بدانند.

این باعث جلوگیری از ایجاد لغزش در شرایط بازار می‌شود. به طور کلی تاخیرهای به وجود آمده در اجرای سفارش‌ها عواقبی ناخوشایند را به همراه دارند، دلیل آن نیز به پویایی بازارهای ارز و امکان تغییرات ثانیه‌ای قیمت‌ها ربط پیدا می‌کند. لذا می‌توان نتیجه گرفت که اسپردهای گسترده و زیاد نیز می‌تواند در انجام معاملات با بازدهی بالا تاثیر داشته باشد.

انجام معاملات با بیشترین اسپرد
انجام معاملات با بیشترین اسپرد

روش اندازه‌گیری اسپرد در فارکس

یکی از مهم‌ترین عواملی که به شما در انتخاب کارگزاری فارکس کمک می‌کند، اندازه‌گیری اسپرد در فارکس است. در این قسمت روش اندازه‌گیری اسپرد در فارکس را تحت بررسی قرار می‌دهیم.

واحد اندازه‌گیری اسپرد در معاملات فارکس پیپ نامیده می‌شود. پیپ کوچک‌ترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز در نمودار فارکس است. برای اکثر جفت ارزها یک پیپ حداقل برابر با 0.0001 می‌باشد. برای مثال اسپرد 2 پیپ برای جفت ارز EUR/USD برابر با 1.1051/1.1053 می‌شود.

به این معنی که برای این اسپرد قیمت پیشنهادی 1.1051 و قیمت درخواستی 1.1053 است. جفت ارزهای مربوط به ین ژاپن تنها با 2 رقم اعشار نمایش داده می‌شوند. مثلا برای جفت ارز USD/JPY اسپرد 4 پیپ قیمت پیشنهادی 110.00 و قیمت درخواستی 110.04 خواهد بود.

مهم‌ترین مزایای معامله با اسپرد ثابت در فارکس

حالا که به اسپردهای شناور و ثابت در فارکس آشنا شدیم، لازم است بدانید که معامله از طریق هر یک از این اسپردها در بازار فارکس مزایا و معایب مختلفی را به دنبال دارد که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های معامله با اسپردهای ثابت، سرمایه‌ی کمی است که برای معامله با این اسپردها لازم است؛ اگر به تازگی با بازار فارکس آشنا شده‌اید و سرمایه‌ی کمی برای ورود به این بازار جهانی و شروع معاملات مختلف دارید، می‌توانید از طریق اسپردهای ثابت با اندک سرمایه‌ای که دارید معاملات خود در بازار فارکس را آغاز کنید.

از دیگر مزایای استفاده از نوع ثابت اسپرد در فارکس، افزایش توانایی افراد در محاسبه و پیش بینی هزینه‌ی لازم برای انجام تراکنش‌های مختلف در فارکس است.

با توجه به این که اسپردهای ثابت همیشه در حالت ثابت باقی مانده و تغییری نمی‌کنند، با استفاده از این اسپردها برای انجام معاملات مختلف، همیشه در هنگامی که وارد معامله می‌شوید از حداقل سرمایه‌ای که برای ورود نیاز دارید مطلع خواهید بود.

مهم‌ترین مزایای معامله با اسپرد ثابت در فارکس
مهم‌ترین مزایای معامله با اسپرد ثابت در فارکس

مهم‌ترین معایب معامله با اسپرد ثابت در فارکس

انتخاب هر نوع اسپرد در فارکس برای انجام معاملات روی جفت ارزهای مختلف علاوه بر به همراه داشتن مزایای بی‌شمار، معایبی را نیز همراه دارد که آگاهی از آن‌ها بسیار مهم است. در این قسمت به بررسی معایب انجام معاملات با استفاده از اسپردهای ثابت می‌پردازیم.

در صورتی که برای انجام معاملات از اسپردهای ثابت استفاده کنید، احتمال بالایی وجود خواهد داشت که کارگزاری مجددا قیمت گذاری کند. در برخی مواقع روند بازار فارکس دچار تغییر می‌شود و حالت نوسانی پیدا می‌کند؛ با توجه به ثابت بودن اسپردها، امکان افزایش اسپرد و همسو ساختن آن با شرایط بازار وجود نخواهد داشت و در نتیجه فرصت شما برای انجام یک معامله‌ی پر سود از دست خواهد رفت.

پس در صورتی که برای ورود به یک معامله قیمت مشخصی را انتخاب کرده باشید، کارگزار با مسدود ساختن معامله شما را مجاب به پذیرفتن قیمت جدید می‌سازد.

از دیگر معایب انجام معامله با استفاده از نوع ثابت اسپرد در فارکس، امکان بروز لغزش است؛ اگر قیمت‌ها به طور دائم تغییر یابند، ثابت نگه داشتن اسپرد برای کارگزاران سخت می‌شود و در صورتی که وارد معامله شوید، قیمت ورود به معامله با قیمتی که بعد از ورود تعیین شده است تفاوت زیادی خواهد داشت. در واقع لغزش زمان رخ خواهد داد که قیمت واقعی با قیمتی که به شما گفته شده یکسان نیست.

مهم‌ترین معایب معامله با اسپرد ثابت در فارکس
مهم‌ترین معایب معامله با اسپرد ثابت در فارکس

مهم‌ترین مزایای معامله با اسپرد شناور در فارکس

با انتخاب اسپردهای شناور برای انجام معاملات از مزایای بسیاری بهره خواهید برد. از مهم‌ترین مزایای استفاده از این اسپردها، از بین رفتن قیمت‌هایی است که به طور مداوم تکرار می‌شوند؛ از آنجایی که اسپردهای متغیر با تغییر شرایط بازار تغییر پیدا می‌کنند، قیمت نیز دچار تغییر شده و در نتیجه تکرار در قیمت‌ها حذف می‌شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع اسپرد در فارکس این است که معامله‌گران می‌توانند معاملات خود را با قیمتی شفاف‌تر انجام دهند؛ از آنجایی که ارائه دهنده‌های نقدینگی برای رقابت با یکدیگر قیمت‌های مختلفی را ارائه می‌دهند، اسپردهای شناور بهترین قیمت را برای شما مشخص می‌کنند.

مهم‌ترین معایب معامله با اسپرد شناور در فارکس

در صورتی که معاملات اسکالپ انجام می‌دهید (خرید و فروش با سرعت زیاد)، بهتر است از اسپردهای متغیر یا شناور استفاده نکنید. این نوع اسپردها سود حاصل از انجام معاملات اسکالپ را به شدت پایین می‌آورند.

از دیگر مشکلات انجام معاملات با استفاده از اسپردهای شناور شامل حال معامله‌گرانی است که با تکیه بر اخبار جهانی بازار ارز معامله می‌کنند؛ با استفاده از اسپردهاب متغیر، ممکن است در انجام یک معامله دچار اشتباه شوید و با انجام معامله‌ای که در ابتدا پرسود به نظر می‌آید ضرر کنید.

مزایا و معایب استفاده از اسپرد شناور در فارکس
مزایا و معایب استفاده از اسپرد شناور در فارکس

مقایسه‌ی اسپرد ثابت و شناور در فارکس

با در نظر داشتن مزایا و معایب انجام معامله از طریق هر نوع اسپرد در فارکس، سوالی که برای اکثر معامله‌گران پیش می‌آید این است که معاملات خود را با استفاده از چه نوع اسپردی انجام دهند؟ به عبارتی کدام اسپرد در فارکس برای انجام معاملات بهتر است؟

پاسخ واضح است، با توجه به انتظاراتی که از انجام معاملات گوناگون دارید و با در نظر داشتن نیاز خود می‌توانید بهترین نوع اسپرد را انتخاب کنید. بسیاری از معامله‌گران اسپردهای ثابت را به نوع متغیر ترجیح می‌دهند و بسیاری دیگر نیز کارگزارانی که اسپرد متغیر را در نظر می‌گیرند را انتخاب می‌کنند.

همانطور که گفتیم در صورتی که سرمایه‌ی کمی برای ورود به بازار فارکس دارید و تمایلی به انجام معاملات بزرگ ندارید، اسپردهای ثابت برای شما بهتر هستند.

در مقابل در صورتی که مایل به انجام معاملات بزرگ هستید و سرمایه‌ی زیادی را وارد بازار فارکس کرده‌اید و معاملات خود را در طول مدتی که اسپردها در پایین‌ترین حالت ممکن هستند انجام می‌دهید، بهتر است اسپردهای متغیر را انتخاب کنید.

اکثر معامله‌گرانی که مایل به انجام معاملات سریع هستند، اسپردهای متغیر را انتخاب می‌کنند؛ این نکات یک راهنمای عالی برای شما جهت انتخاب بهترین روش معاملاتی است.

مقایسه‌ی اسپرد ثابت و شناور در فارکس
مقایسه‌ی اسپرد ثابت و شناور در فارکس

معرفی اسپردهای مختلف در فارکس

در بازار فارکس انواع مختلفی از اسپرد وجود دارد؛ اسپردهای پیشنهاد و درخواست، اسپرد بازده، اسپرد تعدیل شده و اسپرد صفر از انواع مختلف اسپرد در فارکس هستند که در ادامه هر یک را معرفی می‌کنیم و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اسپرد پیشنهاد و درخواست چیست؟

بالاترین قیمتی که معامله‌گران (خریداران) حاضر هستند برای خرید اوراق بهادار بپردازند، همتن قیمت پیشنهادی است.

در مقابل قیمت درخواستی قرار دارد که پایین‌تری قیمتی است که معامله‌گران (فروشندگان) مایل هستند برای فروش اوراق بهادار دریافت کنند. تفاوتی که بین این دو قیمت وجود دارد، اسپرد پیشنهاد و درخواست که در واقع مفهوم اصلی اسپرد را معین می‌سازد.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از اسپردهای پیشنهاد و درخواست برای اندازه‌گیری نقدینگی یک سهام استفاده کنند؛ با توجه به این که اسپردهای بزرگ‌تر معمولا نقدینگی کمتر را مشخص می‌سازند، از این طریق می‌توان بررسی کرد که یک سهام را به چه میزان می‌توان فروخت یا خریداری کرد.

اسپرد تعدیل شده یا اختیاری چیست؟

اسپرد تعدیل شده با گزینه‌ی OAS که با عنوان اسپرد اختیاری نیز شناخته می‌شود، تفاوت بین قیمت اوراق بهادار که با یک گزینه تعبیه شده و اوراق بهادار بدون این گزینه را نشان می‌دهد؛ این گزینه به قیمت اوراق بهاداری مرتبط است که در بازخرید آن موثر است.

اسپردی که با این گزینه تعبیه شده باشد، می‌تواند ارزش اوراق بهادار را تغییر داده و روی آن تاثیر منفی بگذارد. مثلا این گزینه این امکان را به صادر کننده اوراق بهادار می‌دهد که پیش از رسیدن اوراق به سر رسید، بدهی خود را تسویه کند.

با رخداد این اتفاق، امکان این وجود دارد که سرمایه‌گذار هنگام پرداخت بهره دچار ضرر شود و ارزش کلی سرمایه‌ی او کم شود. اسپرد اختیاری به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بفهمند که آیا معامله‌ی اوراق بهادار با یک قیمت معین سود لازم را خواهد داشت یا نه.

جالب است بدانید در شرایطی که جریان نقدی اوراق بهادار از نرخ‌های بهره‌ی آتی تاثیر نگیرند، اسپرد اختیاری به اسپرد صفر تبدیل می‌شود.

معرفی اسپردهای مختلف در فارکس
معرفی اسپردهای مختلف در فارکس

اسپرده بازده چیست؟

نوع دیگر اسپرد در فارکس، اسپرد بازده است. از این نوع اسپرد به عنوان اسپرد اعتباری برای اوراق قرضه نیز یاد می‌شود. با استفاده از اسپرد بازده، تفاوتی که بین دو نوع اوراق قرضه با سررسید یکسان وجود دارد اندازه‌گیری می‌شود.

این نوع اسپرد به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا کیفیت و ارزش دو اوراق قرضه را مشخص کنند. از این طریق سرمایه‌گذاران هنگام ورود به یک معامله هم اسپرد بازده و هم ریسک را در نظر گرفته و از این طریق معامله را با اطمینان بیشتری انجام می‌دهند.

اسپرد صفر چیست؟

از اسپرد صفر تحت عنوان گسترش منحنی بازده نیز یاد می‌شود. سرمایه‌گذاران با استفاده از این نوع اسپرد در فارکس، می‌توانند ارزش اوراق قرضه در زمان حال را در کنار جریان نقدی این اوراق را در نقاط معینی از منحنی نمودار بازده خزانه‌داری حساب کنند و همچنین می‌توانند به جای تمرکز به یک مقطع زمانی معین، اسپرد را در تمامی نقاط منحنی بازدهی خزانه‌داری تحت نظر داشته باشند. (نمودار بازده خزانه‌داری نشان می‌دهد که چه مقدار پول با درآمد ثابت خزانه‌داری به سرمایه‌گذار می‌رسد.)

اسپرد صفر
اسپرد صفر

چرا اسپرد در فارکس تغییر می‌کند؟

چرا و در چه زمانی اسپرد در فارکس دچار تغییر می‌شود؟ دلیل اصلی تغییر اسپرد در فارکس به تغییر یافتن تفاوت موجود در بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز ربط پیدا می‌کند. در حقیقت دلیل تغییر اسپرد در فارکس را می‌توان با اسپرد متغیر یا شناور توصیف کرد.

هنگام فعالیت در بازار فارکس، همیشه با اسپردهای متغیر سر و کار خواهید داشت. از طرف دیگر اخبار مرتبط با تغییرات ارز که در جهان منتشر می‌شود، از دلایلی است که باعث تغییر اسپرد در فارکس شده و با ایجاد نوسان در بازار، اسپرد را افزایش می‌دهد.

 همانطور که پیش‌تر گفتیم، این یکی از معایب تغییرات اسپرد و استفاده از اسپردهای متغیر است که ممکن است باعث شود تا موقعیت شما برای انجام یک معامله‌ی پربازده از دست برود. به طور کلی عواملی که باعث تغییر اسپرد در فارکس می‌شوند، به شرح زیر هستند:

میزان انجام معاملات

 هر چه حجم معاملات انجام شده در بازار بیشتر باشد، بازار نقدینگی بیشتری خواهد داشت. این به معنای کاهش اسپرد یا همان تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی است. با کاهش پیدا کردن اسپرد، ناهماهنگی که بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز وجود دارد کاهش پیدا خواهد کرد.

از این طریق دلال‌ها می‌توانند خیلی راحت‌تر به انجام معامله بپردازند و خریداران با قیمت پیشنهادی خود پیدا کنند. همچنین خریداران نیز می‌توانند خیلی راحت فروشندگانی را پیدا کنند که پیشنهاد آن‌ها را برای خرید ارز بپذیرند.

می‌توان گفت که اسپردهای ارز بالاتر، حجم معاملات کمتر را نشان می‌دهد و مشخص می‌سازد که خریداران و فروشندگان در یافتن مشتری دچار مشکل شده‌اند.

دلایل تغییر اسپرد در فارکس
دلایل تغییر اسپرد در فارکس

ریسک‌های سیاسی و اقتصادی

در صورتی که جو سیاسی و اقتصادی در کشورهای مختلف ناپایدار باشد، نرخ تورم بالا بوده و رویکرد مناسبی برای سیاست‌های مالی در این کشورها وجود نداشته باشد، اسپرد معاملات بر روی ارز این کشورها افزایش پیدا می‌کند.

دلیل اصلی آن این است که معامله‌گران، انجام معامله روی ارز این کشورها را به عنوان یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا در نظر می‌گیرند و با این تصور ارز را با قیمتی بالا می‌فروشند. در مقابل خریداران برای برطرف کردن این ریسک بالا، در صدد فرصتی هستند تا بتوانند خرید خود را با تخفیف انجام دهند.

در نهایت معامله‌گران با افزایش اختلاف قیمت پیشنهادی مواجه خواهند شد و در نتیجه حجم انجام معاملات در فارکس کاهش پیدا خواهد کرد.

نوسانات ارز

نوسانات ارزش ارز کشورهای مختلف نیز در تغییر اسپرد در فارکس تاثیر می‌گذارد، به خصوص ارزهایی که توسط بانک مرکزی کشورهای مختلف پشتیبانی نشوند. از این رو معامله‌گران بازار فارکس قیمت‌های درخواستی را افزایش می‌دهند که این باعث افزایش اسپرد خواهد شد.

بانک‌ها و دلال‌های بازار ارز

 جدا از سرمایه‌گذارانی که در طول نوسانات قیمت ارزهای مختلف در بازار به خرید و فروش این ارزها می‌پردازند، برخی از موسسات مالی بزرگ مثل بانک‌ها به عنوان دلال بازار عرض ظاهر شده و بدون ثابت نگه داشتن ارزش یک ارز معین، به مدت زمانی طولانی با استفاده از اسپردها سود می‌برند.

هر چه تعداد این دلال‌ها بیشتر باشد، اسپردها کمتر خواهند شد. هنگامی که رقابت سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بیشتر می‌شود، کارگزاران به فشرده‌سازی حاشیه‌ها پرداخته و در نهایت اسپردها را کاهش می‌دهند‌.

تغییرات اسپرد در فارکس
تغییرات اسپرد در فارکس

بهترین استراتژی معاملاتی با اسپرد در فارکس

هر یک از معامله‌گران در بازار فارکس می‌توانند با استفاده از یک استراتژی مناسب و رویداد محور که بر اساس شاخص‌های اقتصادی طراحی شده است استفاده کنند و از این طریق معاملات خود را با کمترین اسپرد انجام داده و از تغییرات لحظه‌ای که در بازار فارکس رخ می‌دهد، سود ببرند. برای مثال هر یک از معامله‌گران می‌توانند اخبار اقتصاد جهان را دنبال کنند و احتمال رخداد هر گونه تغییر در بازار فارکس را پیش بینی کنند‌. از این طریق بهترین نقاط برای ورود یا خروج را یافته و یک تجارت رویداد محور در فارکس داشته باشند.

امکان تقویت این استراتژی با استفاده از یک شاخص معاملاتی مناسب وجود دارد. برای نمایش اندیکاتور اسپرد فارکس روی نمودار از یک منحنی استفاده می‌شود. از این طریق جهت اسپرد با توجه به قیمت درخواستی و پیشنهادی نشان داده می‌شود؛ به این ترتیب تجسم اسپرد در فارکس در طول زمان امکان پذیر خواهد بود.

به نحوی که برای جفت ارزهای که به حجم بالایی معامله می‌شوند (مثلا جفت ارزهای حامل دلار) دارای اسپرد کمتری هستند و نقدینگی بیشتری دارند و جفت ارزهایی عجیب و غریبی که انجام معامله روی آن‌ها چندان مرسوم نیست اسپرد گسترده‌تری دارند.

بهترین استراتژی معاملاتی با اسپرد در فارکس
بهترین استراتژی معاملاتی با اسپرد در فارکس

ریسک اسپرد چیست؟

یکی از مباحث مهم دیگر در رابطه با اسپرد در فارکس، بررسی ریسک اسپرد است. به طور کلی با انتخاب و انجام معامله با استفاده از هر نوع اسپرد، باید دو نوع ریسک را مد نظر قرار دهید؛ ریسک اسپرد واقعی و ریسک اعتباری.

با در نظر داشتن ریسک اسپرد می‌توان به این نتیجه رسید که اگر ریسک اسپرد بازده به حدی که باید بالا نباشد، نمی‌توان سرمایه‌گذاری روی اوراق قرضه‌ی پر ریسک‌تر را توجیه کرد.

در ادامه به بررسی ویژگی‌های انواع مختلف ریسک اسپرد در فارکس می‌پردازیم.

ریسک اسپرد واقعی

این نوع از ریسک اسپرد، احتمال از بین رفتن ارزش بازار سرمایه‌گذاری را می‌سنجد. دلیل از بین رفتن ارزش بازار سرمایه‌گذاری این است که صادر کننده‌ی اوراق قرضه به دلیل مرتکب شدن اشتباهات مالی، در ارزش اوراق قرضه صادر شده تغییر ایجاد می‌کند و ارزش این اوراق را کاهش می‌دهد.

ریسک اسپرد اعتباری

پیش‌تر اسپرد اعتباری را تعریف کردیم؛ اسپرد اعتباری که تحت عنوان اسپرد بازدهی نیز شناخته می‌شود، بازدهی دو نوع اوراق قرضه که دارای رتبه‌ی اعتباری متفاوت و سر رسید یکسان هستند را مقایسه می‌کند.

اوراق قرضه که کیفیت کمی دارند، ریسک این که صادر کننده‌ی این نوع اوراق به شما بازپرداخت نکند بیشتر است. البته اوراق قرضه‌ی پر ریسک‌تر، سود بیشتری را به همراه دارند. این سود زیاد جبران کننده‌ی افزایش ریسک سرمایه‌گذار برای انجام معامله است.

در مقابل اوراق قرضه که رتبه‌ی اعتباری بالایی دارند، با شانس نکول کمتری همراه هستند؛ این نوع سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر است و افراد بیشتری به انجام آن علاقمند هستند. در واقع هر چه ریسک نکول کمتر باشد، بازدهی نیز کمتر خواهد بود.

ریسک اسپرد
ریسک اسپرد

مقایسه اسپرد در بروکرها

مبحث دیگر درباره انواع اسپرد در فارکس که لازم است مورد بحث قرار گیرد، مقایسه اسپرد در بروکرهای مختلف است. برای این که یک ورود موفقیت آمیز داشته باشید و بهترین بازدهی را دریافت کنید، لازم است بروکر با بهترین اسپرد را انتخاب کنید؛ سوال اکثر سرمایه‌گذاران این است که کدام بروکرها در این دسته قرار می‌گیرند، بروکر با کمترین اسپرد یا بروکر با بیشترین اسپرد؟

با توجه به مطالبی که تا کنون ذکر شده است، متوجه شده‌اید که اسپرد به نوعی حکم کارمزد بروکرها و کارگزاری‌های فارکس را دارد. مسلما بهترین بروکر خدماتی متنوع را ارائه داده و در مقابل اسپرد کمتری را شامل می‌شود.

پیش‌تر نیز اشاره کردیم که تعداد این بروکرها انگشت شمار است و یافتن چنین بروکری می‌تواند سخت و چالش برانگیز باشد. کارگزاری‌های مختلف هر ساله هزینه‌های ارائه‌ی خدمات و کارمزدی که از معامله‌گران دریافت می‌کنند را پایین‌تر می‌آورند‌.

مسلما این یک سیاست رقابتی بین کارگزاری‌ها و بروکرهای فارکس برای جذب مشتریان بیشتر است. بسیاری از کارگزاری‌ها نیز وعده‌ی بروکرهای معاملاتی با اسپرد صفر را به معامله‌گران می‌دهند. لازم است بدانید که بیشتر این‌ها وعده‌هایی برای بازاریابی و جذب مشتری می‌باشند.

هنگامی که می‌خواهید یک کارگزاری را انتخاب کنید، باید بدانید که از کارگزاری مورد نظر چه انتظاری دارید و به دنبال چه چیزی هستید.

مقایسه اسپرد در بروکرها
مقایسه اسپرد در بروکرها

بروکر با اسپرد صفر چیست؟

چیستی بروکرها یا حساب‌های اسپرد صفر، از مباحث مهم مربوط به اسپرد در فارکس است که به شما در انتخاب بهترین کارگزاری و کسب بازدهی بیشتر کمک خواهد کرد. این بروکرها توسط کارگزارانی ارائه می‌شوند که در مقابل ارائه‌ی خدمات معاملاتی برای مشتریان خود، بروکرهایی با میانگین نزدیک به صفر را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند.

البته ممکن است در آینده‌ی نه چندان دور اسپرد این بروکرها را افزایش دهند؛ قطعا بسته به حساب و کارگزاری که انتخاب می‌کنید، مقدار کمیسیونی که پرداخت می‌کنید متفاوت است و احتمال افزایش این کمیسیون زیاد است.

معامله از طریق یک بروکر اسپرد صفر ورود و خروج از یک معامله را بدون نگرانی درباره‌ی هزینه‌های معاملاتی را آسان‌تر می‌سازد. البته با این شرط که کارگزاری کمیسیون اضافی دریافت نکند. از جمله کارگزاری‌هایی که بروکرهای اسپرد صفر را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند می‌توان به Tickmill و CMC و IC و HYCM و IG اشاره کرد.

بروکر با اسپرد صفر
بروکر با اسپرد صفر

یک نکته‌ی مهم درباره‌ی اسپرد‌ در فارکس

گفته‌ها و نکات در رابطه با اسپرد در فارکس به همین راحتی به پایان نخواهد رسید؛ در هنگام انجام معاملات مختلف در بازار فارکس، لازم است نکاتی بسیار مهم را در رابطه با اسپرد در فارکس مد نظر داشته باشید.

یک نکته‌ی بسیار مهم در رابطه با این موضوع این است که در هنگامی که اسپرد به شکل چشم‌گیری دچار افزایش می‌شود، یک تماس مارجین از طرف کارگزار برای شما ارسال خواهد شد.

این مورد یا همان سطح تماس حاشیه، از مباحث بسیار مهمی است که در صورت تمایل به انجام معاملات پربازده و موفقیت آمیز در بازار فارکس، لازم است آن را به طور کامل درک کنید؛ در واقع سطح حاشیه میزان سرمایه‌ای را نشان می‌دهد که برای گشودن یک موقعیت معاملاتی در اختیار داشته باشید.

در هر حال کارگزار با ارسال یک ایمیل یا پیامک برای معامله‌گر این خبر را به او می‌دهد که برای باز نگه داشتن موقعیت‌های انجام معامله، لازم است حساب خود را بازپرداخت نماید؛ این همان تماس مارجین یا تماس سطح حاشیه است.

در صورتی که کارگزار به موقع این کار را انجام ندهد، موقعیت به وجود آمده منحل خواهد شد. دریافت تماس مارجین امر خوشایندی نیست و ممکن است شرایط نامطلوبی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورد؛ در چنین شرایطی با یک تصمیم‌گیری نادرست برای انجام معاملات، نه تنها ممکن است ضرر ببینید، بلکه امکان ایجاد بدهی نیز برای شما وجود خواهد داشت.

برای جلوگیری از وقوع تماس مارجین می‌توانید یک سری اقدامات انجام دهید؛ پیگیری کردن مارجین به شکل مداوم، تنظیم حد ضرر و ایجاد تعادل کافی در حساب فارکس می‌تواند تا حد زیادی از بروز این تماس جلوگیری کند.

یک نکته‌ی مهم درباره‌ی اسپرد‌ در فارکس
یک نکته‌ی مهم درباره‌ی اسپرد‌ در فارکس

اهمیت اسپرد در فارکس از نظر کارگزاران چقدر است؟

لازم است یک موضوع را در اینجا روشن کنیم، این تصور که کارگزاری‌ها از طریق اعمال کمیسیون و افزایش اسپرد در قیمت‌ها سود می‌برند، کاملا اشتباه است. یک شرکت کارگزاری را در نظر بگیرید که تنها کار آن صدور قیمت پس از ثبت نام معامله‌گران و تکمیل موجودی خود است.

در صورتی که مشتریان این کارگزاری در انجام معاملات مختلف تصمیمات بدی بگیرند و بدون نقد کردن پول از حساب خود دچار ضرر شوند، کارگزار با نگه داشتن سرمایه‌ی سپرده شده توسط این معامله‌گران به نسبت کارمزد دریافتی و اسپردهای ایجاد شده سود بیشتری خواهند برد.

البته که هر چه اسپردها بزرگ‌تر باشند و پورسانت‌های تعیین شده برای کارگزاری‌ها بیشتر باشند، منفعت بیشتری به کارگزاری‌ها می‌رسد. البته اهمیت مبحث اسپرد در فارکس برای معامله گران به نسبت کارگزاری‌های فارکس بیشتر است؛ اسپردها اساسا بهایی هستند که معامله‌گران برای انجام معاملات خود در بازار فارکس از طریق کارگزاری‌ها باید پرداخت نمایند.

هر چه تعداد معاملاتی که انجام می‌شود بیشتر باشند، اهمیت اسپرد در فارکس افزایش پیدا خواهد کرد و در کنار آن تاثیری که اسپرد در افزایش سود برای شما به شکل بلند مدت به جا می‌گذارد نیز بیشتر خواهد شد.

اهمیت اسپرد در فارکس از نظر کارگزاران
اهمیت اسپرد در فارکس از نظر کارگزاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *